Pfizer. Dłuższy odstęp między dawkami to trzykrotnie więcej przeciwciał? Koncern odpowiada

oprac. Marta Burza

Zdaniem brytyjskich badaczy dłuższy odstęp pomiędzy dwoma dawkami szczepionki firmy Pfizer oznacza więcej przeciwciał, szczególnie w przypadku osób starszych. Koncern ma inne zdanie, radzi stosować się do zaleceń - 21 dni odstępu. I nie gwarantuje skuteczności po wydłużonym czasie oczekiwania na drugą dawkę.

W Wielkiej Brytanii odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionki firmy Pfizer już wydłużono do 12 tygodni, podczas gdy zgodnie z zaleceniami koncernu powinny to być jedynie trzy tygodnie - pisze portal medonet.pl.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Dłuższy odstęp między dawkami to więcej przeciwciał dla osób starszych?

Brytyjscy naukowcy wskazują, że dłuższy odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki powinny zachować szczególnie osoby starsze. Zdaniem badaczy to właśnie u nich liczba przeciwciał może wzrosnąć nawet trzykrotnie - pisze polsatnews.pl za włoskim dziennikiem "Corriere della Sera".

,, Nasze badanie pokazuje, że szczytowy poziom przeciwciał po drugiej dawce szczepionki Pfizera jest znacznie wyższy u osób starszych, u których jej podanie zostało opóźnione do 12 tygodni

- " Wprost " cytuje Helen Parry z Uniwersytetu w Birmingham. Badanie objęło 175 osób w wieku 80-99 lat.

Pfizer nie gwarantuje skuteczności po wydłużonym czasie oczekiwania na drugą dawkę

Do wyników brytyjskich badań odniósł się producent szczepionki na koronawirusa -  firma Pfizer i jej partner, czyli spółka BioNTech. Z zaleceń, które zaprezentowały firmy, wynika, że odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionki powinien wynosić trzy tygodnie. Koncerny dały jasno do zrozumienia, że nie mogą zagwarantować skutecznego działania preparatu, kiedy czas oczekiwania na przyjęcie drugiej dawki zostanie wydłużony - pisze medonet.pl . Firmy zastrzegły, że nie ma obecnie na tyle danych, aby uzasadnić takie działanie.

Podobną opinię wyraził w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej, komentując decyzję polskiego rządu o niestosowanie się do zalecanych długości przerwy między dawkami.

- Powinniśmy raczej powrócić do zaleceń zgodnych z Charakterystyką Produktu Leczniczego dla poszczególnych preparatów - mówił prof. Rzymski. Odniósł się do słów szefa KPRM Michała Dworczyka, który w poniedziałek 10 maja poinformował o skróceniu odstępu między dawkami szczepionek z koncernów Moderna, Pfizer i AstraZeneca do 35 dni, czyli do 5 tygodni, podczas gdy Pfizer wydał jasne zalecenia, aby drugą szczepionkę przyjąć po trzech tygodniach.

WIĘCEJ O:

koronawirus koronawirus w Polsce szczepionka na koronawirusa pfizer szczepienia
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (50)
POLECAMY
""NYT": USA wyślą Ukrainie kluczową broń, ambasador Rosji reaguje: "to pozwoli atakować nasze miasta""
"Wyniki losowania Lotto 28.05.2022 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]"
"Rosjanie mieli zająć Łyman, powoli okrążają Siewierodonieck. "Sytuacja bardzo trudna""
"Gdzie jest burza? Rozproszone wyładowania nad Polską. Silne porywy wiatru, możliwy grad"
"Petro Poroszenko nie został wypuszczony z Ukrainy. Próbował przekroczyć granicę z Polską"
"Rosja odmówiła oddania ośrodka nad Zalewem Zegrzyńskim. Od lutego nie płaci czynszu"
NAJNOWSZE
21:46 "NYT": USA wyślą Ukrainie kluczową broń, ambasador Rosji reaguje: "to pozwoli atakować nasze miasta"
21:22 Wyniki losowania Lotto 28.05.2022 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]
20:09 Rosjanie mieli zająć Łyman, powoli okrążają Siewierodonieck. "Sytuacja bardzo trudna"
18:53 Najczęstsze błędy językowe polskiego internetu. Ty też je popełniasz? Sprawdź się!
17:20 Gdzie jest burza? Rozproszone wyładowania nad Polską. Silne porywy wiatru, możliwy grad
17:07 Petro Poroszenko nie został wypuszczony z Ukrainy. Próbował przekroczyć granicę z Polską
16:44 Rosja odmówiła oddania ośrodka nad Zalewem Zegrzyńskim. Od lutego nie płaci czynszu