Co, jeśli rodzic nie wyraża zgody na szczepienie? "Sąd to ostateczność. Pomóc może pediatra"

- Pójście do sądu to ostateczność. 16- i 17-latkowie, którzy chcieliby się zaszczepić przeciw COVID-19, ale nie mają na to zgody rodzica, mogą poprosić o pomoc pediatrę - powiedziała w Radiu ZET Marlena Połetek-Fudala z biura Rzecznika Praw Pacjenta. W poniedziałek 17 maja otwarto rejestrację na szczepienia dla osób urodzonych w latach 2004 i 2005.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, 16- i 17-latkowie będą szczepieni preparatem firmy Pfizer. 

Niepełnoletni, którzy chcą się zaszczepić, muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Kwestionariusz można pobrać ze strony Ministerstwa Zdrowia i wypełnić wcześniej w domu. Wówczas nie ma potrzeby, by w punkcie szczepień pojawiał się również rodzic. Formularz można otrzymać również w samej placówce, jednak wtedy odwiedzić ją musi także osoba dorosła. 

Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

Co zrobić, gdy rodzic nie wyraża zgody na szczepienie? "Nastolatkowie mogą poprosić o pomoc pediatrę"

Co jednak w przypadku, gdy młody człowiek chce się zaszczepić, ale zgody nie wyraża na to rodzic lub opiekun prawny? W Radiu Zet zapytano o to Marlenę Połetek-Fudalę z biura Rzecznika Praw Pacjenta. 

16- i 17-latkowie, którzy chcieliby się zaszczepić przeciw COVID-19, ale nie mają na to zgody rodzica, mogą poprosić o pomoc pediatrę. Lekarz pediatra mógłby rozwiać obawy rodzica i przekonać go, by dał zgodę na szczepienie

- tłumaczy Połetek-Fudala.

Jak dodała, w sytuacji, w której rodzić wyraża obawy zdrowotne co do szczepienia, biuro Rzecznika Praw Pacjenta rekomenduje uzyskanie informacji ze sprawdzonych, naukowych stron internetowych lub u źródła, czyli u lekarzy. - W tym przypadku pediatrów, którzy znają dzieci nierzadko od urodzenia i mogą przekazać rodzicom wyczerpujące informacje, tak by podjęli oni decyzję w oparciu o wiedzę merytoryczną - podkreśliła Połetek-Fudala.

Jeśli jednak dorosłych nie uda się przekonać, zgody zastępczej może udzielić sąd. Połetek-Fudala zaznacza jednak, że wystąpienie z takim wnioskiem na drogę sądową powinno być ostatecznością. 

Szczepienia 16- i 17-latków. Jak zarejestrować się na konkretny termin?

Osoby niepełnoletnie mogą rejestrować się na szczepienie tak, jak dorośli. Mogą zrobić to na kilka sposobów:

  • wysyłając wiadomość SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989;
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu;
  • kontaktując się z konkretnym punktem szczepień.

Firma Pfizer prowadzi obecnie testy szczepionki u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Badania pod kątem skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży rozpoczęły również koncerny Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca.

Więcej o: