Kiedy zniesienie limitu w dostępie do lekarzy specjalistów? Adam Niedzielski podał datę

Adam Niedzielski zapowiedział, że najpóźniej od 1 lipca zniesiony zostanie limit przyjęć do lekarzy specjalistów. W podobnym czasie ma zacząć funkcjonować profilaktyka osób 40+. Minister zdrowia zapowiedział też, że w czerwcu zostanie przygotowana ustawa o jakości usług medycznych.

Jak powiedział Adam Niedzielski w Radiu ZET, "projekty związane z Polskim Ładem" będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Adam Niedzielski: Od lipca zniesienie limitów do specjalistów

- Pod tym względem zaczynamy od zdrowia i programu profilaktyka dla osób powyżej 40 roku życia i zniesienia limitów w dostępie do specjalistów - powiedział Niedzielski. Jak przyznał, projekty "rozporządzeń i zarządzeń" w tym zakresie są gotowe. Mogą zostać upublicznione w piątek po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów. - Chcemy je poddać konsultacjom, żeby była okazja skomentować i przyjrzeć się naszemu podejściu. Jesteśmy zdeterminowani, żeby najpóźniej od 1 lipca oba te zagadnienia były rozwiązane - poinformował. 

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Niedzielski poinformował, że do końca czerwca ma zostać przygotowana ustawa o jakości usług medycznych. - Pacjenci będą mogli podejmować decyzje, gdzie mogą się leczyć i wykonywać zabiegi na podstawie ogólnodostępnych raportów. To rozwiązanie funkcjonuje już w onkologii, a wszystkie informacje o jakości usług można sprawdzić na stronie ministerstwa - powiedział.

Minister zdrowia zapowiedział ponadto, że 20 maja Polska "podłączy się do systemu paszportów covidowych, który został zaproponowany przez Komisję Europejską".

W sobotę Zjednoczona Prawica zaprezentowała Polski Ład - kompleksowy projekt zmian w różnych strefach życia publicznego. Jednym z filarów jest ochrona zdrowia. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 6 lat wydatki na zdrowie zostaną podniesione do 7 proc. PKB. Szef rządu zaproponował też zniesienie limitów do lekarzy specjalistów po to, by skrócić kolejki. 

Więcej o: