COVID-19. Badania potwierdzają skuteczność szczepionki Sanofi. Wkrótce kolejna faza testów

Wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu - przekazało Sanofi w poniedziałek.

"Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały COVID-19" - napisano w komunikacie. Nie stwierdzono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Dodano, że jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję, co sugeruje duży potencjał rozwoju tej substancji jako szczepionki przypominającej.

Szczepienia przeciw COVID-19. UE zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK

W trwających od 22 lutego badaniach wzięło udział 722 ochotników. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Ozdrowieńcy mogą dostać skierowanie na szczepienie. Jest jeden warunek

Podawany w dwóch dawkach preparat jest szczepionką opartą na rekombinowanym białku. Prace nad substancją są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. W grudniu 2020 roku Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego wraz z GSK szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku. Firma pracuje także nad drugim projektem szczepionki przeciwko Covid-19.

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek UE zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.

adj/ mal, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: