Jesteś ozdrowieńcem? Od poniedziałku możesz dostać skierowanie na szczepienie. Jest jeden warunek

Od poniedziałku ozdrowieńcy otrzymują e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, jeśli minęło 30 dni od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa - przypomina rząd.

"Jeśli byłeś/aś zakażony koronawirusem, to nie musisz już czekać 90 dni na e-skierowanie na szczepienie. 17 maja na swoim Internetowym Koncie Pacjenta zobaczy je każdy, kto pozytywny wynik testu miał 30 i więcej dni temu" - czytamy w komunikacie na stronie rządowej.

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Szczepienia 16- i 17-latków

Od północy wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia, mają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w tym roku, skierowania będą wystawiane po 16. urodzinach, w odstępach tygodniowych.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu, który od wczoraj jest dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz musi podpisać opiekun prawny nastolatka. Można go pobrać ze strony i wypełnić w domu. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, będzie musiał przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który musi wyrazić zgodę na szczepienie.

Osobom nieletnim w Polsce będzie podawana szczepionka firmy Pfizer, ponieważ obecnie tylko ten preparat został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób poniżej 18. roku życia.

Aby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ- 989 lub zapisać się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub wysłać SMS na numer 664- 908- 556 lub 880- 333- 333 o treści: SzczepimySie.

Więcej o: