Policja ukarała niemal 1200 osób za brak maseczki i gromadzenie się. Co 13 mandat wystawiony w Warszawie

Mimo że 15 maja zmieniły się przepisy, dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa, to wiele reguł reżimu sanitarnego nadal obowiązuje. W ciągu ostatniej doby przekonało się o tym prawie 1200 osób.
Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

W sobotę 15 maja został zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Wygląda jednak na to, że wielu Polaków zapomniało, że wiele z obostrzeń nadal obowiązuje. Jak podaje bowiem Radio ZET, w ciągu doby policja ukarała niemal 1200 osób. Mandaty i pouczenia dotyczyły braku maseczek w środkach transportu publicznego i braku odpowiedniego dystansu. 

Minister Adam Niedzielski w BydgoszczyNiedzielski: apeluję o noszenie maseczki w przestrzeniach wewnętrznych

1200 osób ukaranych w ciągu doby za nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego 

W ciągu ostatniej doby policja wystawiła dokładnie 597 mandatów, 589 pouczeń, a także 177 wniosków o ukaranie do sądu za brak maseczki, gromadzenie się czy łamanie przepisów w transporcie zbiorowym. Co piąte pouczenie i co 13 mandat dotyczył mieszkańca Warszawy. 

"Pomimo złagodzenia obostrzeń, te, które pozostają, będą nadal ściśle kontrolowane" - pisze policja w komunikacie na Twitterze. "Wspólnym wysiłkiem ograniczamy transmisję koronawirusa. Dzięki temu możliwe było złagodzenie nakazów. Przypominać o tym i sprawdzać, czy przepisy są przestrzeganie, będą policjanci i służby sanitarne" - dodaje.

Rosną kary za spacer z psem. Nie dopilnujesz - zapłacisz nawet 500 złotychRosną kary za spacer z psem. Nie dopilnujesz - zapłacisz nawet 500 złotych

Pamiętajmy, że od soboty nie trzeba zasłaniać ust i nosa na świeżym powietrzu, jednak musi zostać zachowany półtorametrowy dystans społeczny. Jeżeli nie jesteśmy w stanie go utrzymać, to noszenie maseczek nadal jest obowiązkowe. Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, między innymi w transporcie zbiorowym, sklepach czy kościołach.

Więcej o: