Szczepienia dla 16- i 17-latków. Ministerstwo Zdrowia udostępniło formularz dla rodziców

Od północy startuje rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków. Zgodę na szczepienie nieletnich przeciwko COVID-19 muszą wyrazić rodzice poprzez wypełnienie formularza. Na jakie pytania muszą odpowiedzieć?

Od poniedziałku 17 maja ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla 16- i 17-latków. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, osoby niepełnoletnie będą szczepione preparatem firmy Pfizer.

Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

Szczepionki dla nastolatków. Formularz zgody do wypełnienia przez rodziców

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział na konferencji prasowej w Rzeszowie, że od poniedziałku zostanie uruchomiona rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla grupy 16+. Nastolatkowie, którzy chcą się zaszczepić, muszą posiadać zgodę rodziców. Jeżeli osoba niepełnoletnia przyjdzie do punktu szczepień bez wypełnionego formularza, to dostanie go na miejscu. 

Rodzice w formularzu muszą podać serię i numer dokumentu tożsamości. W dokumencie należy wpisać również imię i nazwisko oraz PESEL niepełnoletniej osoby szczepionej, a także jej opiekuna prawnego.

Następnie, identycznie jak w przypadku formularza dla dorosłych, trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia i przyjmowanych leków.

Szczepionka przeciwko COVID-19Lęki Polaków. Co trzeci nie chce szczepić się przeciwko COVID-19 [SONDAŻ]

Szczepionka dla 16- i 17-latków. Jak zapisać się na szczepienie?

Osoby niepełnoletnie mogą rejestrować się na szczepienie tak, jak dorośli. Mogą zrobić to na kilka sposobów:

  • wysyłając wiadomość SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989;
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu;
  • kontaktując się z konkretnym punktem szczepień.

DLOWRJedna trzecia Polaków nie chce się szczepić. Ekspert "zakłopotany i zasmucony"

Firma Pfizer prowadzi obecnie testy szczepionki u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Badania pod kątem skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży rozpoczęły również koncerny Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca.

Więcej o: