Prof. Włodzimierz Gut komentuje Nowy Ład w ochronie zdrowia: Same pieniądze tego nie załatwiają

Rząd przedstawił Nowy Ład, w którym znalazła się zmiana dotycząca dofinansowania ochrony zdrowia. Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, pieniądze nie rozwiążą jednak wszystkich problemów, z jakimi się ona boryka. - Podniesienie nakładów tworzy możliwości, reszta to jest sprawa realizacji - wyjaśnił lekarz.
Zobacz wideo Fiałek: Po pandemii wielu medyków wyemigruje. To będzie tragedia większa niż COVID-19

W sobotę 15 maja Zjednoczona Prawica zaprezentowała nowy, społeczno-gospodarczy program na najbliższe lata - tak zwany Polski Ład. Znacząca jego część dotyczy zmian w ochronie zdrowia. Rząd zakłada zwiększenie wydatków przeznaczonych na nią do 6 proc. PKB w roku 2023 roku, co daje 160 mld złotych, a do roku 2027 osiągnięcie 7 proc. PKB, czyli 200 mld złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenie zatrudnienia, inwestycje, cyfryzację i nowoczesne terapie. 

Pandemia koronawirusa Koronawirus. Prof. Włodzimierz Gut: W każdym z nas powstają mutacje

Prof. Włodzimierz Gut o planach rządu: To wymaga organizacji

Do tych zapowiedzi rządu odniósł się w Polsat News wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Zdaniem eksperta same pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów, z jakimi boryka się polska ochrona zdrowia.

- Trzeba pamiętać, że przeciętna pielęgniarka ma pięćdziesiąt parę lat. Kadry trzeba przygotować, wykształcić. Tego same pieniądze nie załatwiają, to wymaga organizacji - powiedział ekspert. Profesor został więc zapytany, co jego zdaniem powinno iść w parze z zastrzykiem pieniężnym. - Podstawy, czyli przygotowanie kadry i zapewnienie warunków, żeby ta kadra została w Polsce - wyjaśnił. Zdaniem eksperta stworzenie tak konkurencyjnych warunków pracy jest bardzo trudne, ponieważ "łatwiej jest kupić wykształconego człowieka niż wykształcić".

- Mamy przecież kraje, w których lekarze mają gorzej niż w Polsce i oni by chętnie do nas przyjechali, ale równocześnie stanowiliby konkurencję - wyjaśnił prof. Gut. - Podniesienie nakładów tworzy możliwości, reszta to jest sprawa realizacji - skwitował.

Załogi karetek oczekują na przyjęcie do radomskiego szpitala przywiezionych pacjentów Prof. Flisiak o wysokiej liczbie zgonów: To efekt przykrótkiej kołderki

Polski Ład. Rząd obiecuje modernizację ochrony zdrowia

Plan rządu obejmuje także utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali oraz Funduszu Medycznego i Agencji Rozwoju Szpitali - czyli nowych instytucji, mających porządkować sprawy w szpitalach. - To będą nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania, koncentrując się szczególnie na onkologii, które mają także - mówię o tej ostatniej instytucji - porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje - powiedział Jarosław Kaczyński

Kolejną sprawą zapowiedzianą przez rząd ma być reorganizacja ochrony zdrowia na trzech poziomach: teleporady, wizyty lekarskiej i karetki pogotowia, a także zniesienie limitów do lekarzy specjalistów oraz kształcenie i zatrudnianie pracowników spoza kraju. Zapowiedziano także utworzenie funduszu z odszkodowaniami dla osób, które padły ofiarami błędów lekarskich. 

Więcej o: