Rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla 16- i 17-latków. Jak się zapisać?

W poniedziałek 17 maja ruszyła możliwość rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla nastolatków w wieku 16 i 17 lat. Kwestionariusz do wstępnego wywiadu przed szczepieniem dla osób niepełnoletnich dostępny jest od niedzieli na stronie rządowej: gov.pl. Jak zapisać nastolatków na szczepienie przeciw COVID-19?

- W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat - powiedziała wiceministra zdrowia Anna Goławska. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali, że w Polsce jeszcze w maju zostanie uruchomiona możliwość zapisania nastolatków na szczepienie. 

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Rejestracja na szczepienie dla 16- i 17-latków. Jak zapisać nastolatka na szczepienie?

Od poniedziałku 17 maja rozpoczęła się rejestracja nastolatków na szczepienie. W jaki sposób zapisać 16- i 17-latków?

Wszystkie osoby powyżej 16. roku życia będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie, które będzie dostępne m.in. na Internetowym Koncie Pacjenta rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia.

Od 17 maja można zapisać nastolatka na szczepienie przeciw koronawirusowi na cztery sposoby:

  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989;
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień w swojej okolicy;
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556  lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Należy wybrać szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu, na który będzie się odbierać potwierdzenia i wybrać termin szczepienia.

Jak będzie wyglądać szczepienie nastolatków? 

Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić "Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19". Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony www.gov.pl/szczepimysie. - Zachęcamy do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego - podała wiceministra zdrowia. 

DLOGDSzczepienia dla 16- i 17-latków. Udostępniono formularz dla rodziców

Jeśli nastolatek nie będzie mieć wydrukowanego i podpisanego dokumentu - otrzyma go w Punkcie Szczepień. Wersja przeznaczona dla nastolatków jest uzupełniona o zgodę opiekuna ustawowego. W takiej sytuacji będzie musiał pojawić się na szczepieniu ze swoim opiekunem prawnym, który musi zadeklarować, że wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.

Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu pozwolą personelowi medycznemu ustalić, czy 16 lub 17-latek może otrzymać szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19 dla nastolatków. Jaki preparat otrzymają 16 i 17-latkowie?

Zgodnie z informacją, którą można znaleźć na stronie rządowej - wszyscy nastolatkowie, których opiekunowie wyrażą zgodę na szczepienie, otrzymają preparat Comirnaty firm Pfizer/BioNTech. To jedyna szczepionka przeciw koronawirusowi, która została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u nastolatków.

Więcej o: