Szczepienia przeciwko COVID-19. 25 proc. Polaków w ogóle nie zamierza się szczepić [SONDAŻ]

Aż 41,7 proc. Polaków najchętniej zaszczepiłoby się preparatem firmy Pfizer. Najmniej popularną szczepionką jest AstraZeneka - ten preparat wybiera raptem 4,8 proc. badanych. Nawet 25 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie zamierza wziąć udziału w narodowym programie szczepień - tak wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Grupa SW Research przygotowała dla "Rzeczpospolitej" sondaż. W ramach badania pytano respondentów o to, który preparat wybraliby najchętniej. Do wyboru było sześć możliwych odpowiedzi:

  • AstraZeneca,
  • Pfizer,
  • Moderna,
  • Johnson & Johnson,
  • rodzaj szczepionki jest dla mnie obojętny,
  • w ogóle nie zamierzam szczepić się na COVID.
Zobacz wideo Polscy siatkarze szczepili się przeciwko COVID-19. "To bardzo ważne, że możemy się zaszczepić przed igrzyskami"

Sondaż. 25 proc. Polaków nie chce się szczepić. Pozostali najchętniej wybierają preparat Pfizera

Z sondażu wynika, że większość respondentów, gdyby miała możliwość wyboru preparatu przeciw COVID-19, postawiłaby na szczepionkę Pfizer / BioNTech. Taką odpowiedź wybrało 41,7 proc. badanych. 10,8 proc. uznaje, że rodzaj szczepionki jest im obojętny. 

Preparat Moderna wskazało 9 proc. ankietowanych, zaś szczepionkę Johnson & Johnson - 8,7 proc. Najmniej chętnych jest na preparat AstraZeneca - tą szczepionką zainteresowanych jest 4,8 proc. badanych. Aż 25 proc. Polaków w ogóle nie planuje szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepionkę Pfizer najchętniej wybierają kobiety (46 proc. badanych) oraz osoby w wieku powyżej 50 lat. To także preparat, na który najchętniej decydują się osoby z wykształceniem wyższym (46 proc. badanych). 40 proc. osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym w ogóle nie zamierza się szczepić. 

- Szczepionka Moderny ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród osób z dochodem powyżej 5000 zł (15 proc. wskazań w tej grupie), a szczepionka AstraZeneca wśród osób z dochodem poniżej 1000 zł (9 proc.) - komentuje wyniki badania Klara Goss, Senior Project Manager w SW Research. Badanie zostało przeprowadzone wśród internautów w dniach 11-12 maja, na grupie 800 osób powyżej 18. roku życia.

Ze szczepień przeciw COVID-19 od przyszłego tygodnia będą mogli skorzystać także 16- i 17-latkowie. W Polsce wykonano obecnie 15 509 013 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest 4 415 044 obywateli.

Więcej o: