Picie alkoholu po szczepionce. Prof. Grzegorz Gielerak: Nie spożywajmy go przez pierwsze trzy dni

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak wypowiedział się na temat picia alkoholu po szczepieniu przeciwko COVID-19.- Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godzin po przyjęciu dawki - wyjaśnił w rozmowie z "Super Expressem".

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego został zapytany przez "Super Express" o to, czy osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 mogą spożywać alkohol. Prof. Grzegorz Gielerak wyjaśnił, że "generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny". - Jeśli jesteśmy zainteresowani - a jesteśmy - tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny - wyjaśnił.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Prof. Grzegorz Gielerak: Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godzin po przyjęciu dawki

Profesor zauważył, że alkohol hamuje odpowiedź immunologiczną organizmu na podaną szczepionkę. - W związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godzin po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne - podkreślił dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. - Nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - dodał.

Doradca premiera prof. Miłosz Parczewski o wprowadzeniu godziny policyjnej dla niezaszczepionychDoradca premiera proponuje godzinę policyjną dla niezaszczepionych osób

Prof. Grzegorza Gieleraka zapytano także o bezpieczeństwo preparatu firmy AstraZeneca. Wyjaśnił, że tak, jak preparat firmy Johnson&Johnson, jest to szczepionka wektorowa - wnioski więc będą podobne.

- Jeśli chodzi o ryzyka związane z przyjęciem szczepionek wektorowych, to one są tożsame i mamy tutaj do czynienia z ewidentną manipulacją w publicznym przekazie. Wszystkie te szczepionki niosą ze sobą ryzyko, przede wszystkim zakrzepowo-zatorowe, ale podkreślmy, że jest ono minimalne. Mamy 1-2 zdarzenia na milion zaszczepionych osób, więc korzyści z zaszczepienia są nieporównywalnie większe. Więc na pytanie, czy jest to dobra szczepionka, odpowiadam: tak - podsumował profesor. I dodał, że preparat firmy AstraZeneca "ma 70 proc. skuteczności".

Rząd podjął decyzję o skróceniu odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatów Moderna, Pfizer i AstraZeneca (zdjęcie ilustracyjne)Rząd opublikował rozporządzenie ws. szczepień 16 i 17-latków

Koronawirus w Polsce - sobota 15 maja

Resort zdrowia przekazał w sobotę, że do 15 maja wykonano w Polsce 15 509 013 szczepienia, z czego jedną dawką zaszczepiono 11 329 356 osób. W pełni zaszczepionych dwiema dawkami lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson jest 4 415 044 obywateli Polski (11,1 proc. populacji).

W ciągu ostatniej doby wykryto 2896 zakażeń koronawirusem, a 298 osób zmarło z powodu ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 851 911 przypadków zarażenia się koronawirusem, a 71 609 osób zmarło na COVID-19. 

Więcej o: