Podkarpacie. Mobilne punkty szczepień staną przed kościołami - można się zaszczepić od razu po mszy

Lekarze w województwie podkarpackim biorą sprawę szczepień przeciw koronawirusowi we własne ręce. Na prowincjach, gdzie wyszczepialność jest niższa niż średnia w Polsce, jeszcze w maju pojawią się mobilne punkty szczepień. - W weekendy będziemy pojawiać się przed kościołami, bo to są centra życia lokalnych społeczności - mówi dr Stanisław Mazur z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że szczepienia w Polsce są już na ostatniej prostej. Tymczasem w kraju są miejsca, gdzie wyszczepialność jest poniżej średniej krajowej. Najmniej szczepień wykonuje się m.in. w województwach podlaskim i świętokrzyskim

Zobacz wideo Czy antyszczepionkowcy to poważny problem dla programu szczepień?

- Przystosowujemy kilka autobusów do funkcji mobilnych punktów szczepień. Tymi pojazdami odwiedzimy miejscowości, które aktualnie mają najgorsze statystyki szczepień - mówi w rozmowie z wp.pl dr Stanisław Mazur z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie - placówki, która jest jednym z głównych organizatorów szczepień przeciwko COVID-19 na Podkarpaciu.

Dr Mazur: Motywacja do szczepień, szczególnie na prowincji, jest niższa niż średnia w Polsce

Dr Stanisław Mazur uważa, że wraz z nadejściem wakacji coraz mniej osób wyrazi chęć szczepienia. - W lipcu już mało kto będzie się chciał szczepić. Przemijająca pandemia, bliskość wakacji oraz mity o szkodliwości szczepień za chwilę całkiem zdemotywują ludzi - mówi lekarz. - Podkarpackie jest na trzecim miejscu od końca, jeśli chodzi o poziom wyszczepienia mieszkańców regionu - twierdzi.

Jaki jest plan podkarpackich lekarzy na zmianę tego wyniku? - Motywacja do szczepień, szczególnie na prowincji woj. podkarpackiego i wśród starszych ludzi jest niższa niż średnio w Polsce. W weekendy będziemy pojawiać się przed kościołami, bo to są centra życia lokalnych społeczności. Liczę na to, że po mszy, czy po prostu z okazji wolnego dnia, znajdą się osoby gotowe do szczepienia. Będziemy do tego zachęcać - podkreśla dr Mazur.

Jak podkreślił w rozmowie, zabiega również o wsparcie duchownych w propagowaniu akcji szczepień przeciw koronawirusowi. Mobilne punkty na Podkarpaciu mają ruszyć po 23 maja. Wielu proboszczów w województwie podkarpackim wyraziło chęć współpracy z lekarzami. Podczas odczytywania nabożeństw mają podawać informacje o otwarciu nowych punktów szczepień. 

Eksperci biją na alarm. Jedynie 57 proc. seniorów zaszczepiło się przeciwko COVID-19

Nawet 40 proc. polskich seniorów nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi. - Najpierw zadziałał strach przed doniesieniami o zakrzepicy, potem była krytyka szczepionek przez nasz Kościół. Kiedy dziś pytam seniora, czy zamierza się szczepić, słyszę "ja i tak nie wychodzę z domu" - mówił dr Tomasz Zieliński, który prowadzi dwa gminne punkty szczepień w województwie lubelskim.

Przeciwko koronawirusowi w całej Polsce zaszczepiło się jedynie 57 proc. osób powyżej 80. roku życia. Spadek zainteresowania szczepieniami zauważono w połowie kwietnia. Zbiega się to z okresem, w którym polscy biskupi wydali stanowisko w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi. W komunikacie zaznaczono, że "technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny".

Więcej o: