16 i 17-latkowie mogą szczepić się przeciwko koronawirusowi. Rząd opublikował rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, na mocy której szczepionkę przeciwko koronawirusowi będą mogły otrzymać osoby w wieku 16 i 17 lat. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, rejestracja dla nastolatków zostanie uruchomiona 17 maja.

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wejdą w życie 15 maja. To właśnie na mocy tej zmiany osoby w wieku 16 i 17 lat zyskają możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. 

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Koronawirus. Rząd włączył do programu szczepień 16 i 17-latków. Opublikowano rozporządzenie

O tym, że rząd pozwoli na szczepienia osób niepełnoletnich, po raz pierwszy poinformował na środowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Podkreślił wówczas, że jedynym preparatem, który będą mogli przyjąć nastolatkowie, będzie szczepionka Pfizera - bo to właśnie ta firma dopuściła już podawanie swojego preparatu młodszym grupom wiekowym. - W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - poinformował Niedzielski. Dodał też, że do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego (np. rodzica). Jednocześnie obecność opiekuna przy szczepieniu nie będzie już wymagana - nastolatek w punkcie szczepień będzie mógł stawić się sam.

W piątek prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, która jest także członkinią Rady Medycznej przy premierze, poinformowała w rozmowie z "Pulsem Medycyny", że Rada wydała już rekomendację, by jak najszybciej rozpocząć w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 osoby w wieku 16 i 17 lat. - Czekamy teraz na decyzję rządu - dodała.

Według podanych przez ministra zdrowia informacji zapisy dla osób w wieku 16 i 17 lat ruszą w poniedziałek 17 maja. Z kolei w niedzielę wieczorem na stronach resortu zdrowia zostanie uzupełniony formularz zawierający dodatkowy element - zgodę rodziców. 

Co z dziećmi w wieku 12-15 lat? Na razie nie ma szczegółów w tej sprawie - polski rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków, która do końca miesiąca ma zdecydować o możliwości szczepienia osób przed 16 rokiem życia. Jednocześnie trwają kolejne badania - Pfizer rozpoczął już testy kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

Minister Adam Niedzielski w BydgoszczyNiedzielski: apeluję o noszenie maseczki w przestrzeniach wewnętrznych

Więcej o: