Niedzielski: apeluję o noszenie maseczki w przestrzeniach wewnętrznych i w skupiskach

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych - zaapelował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że również otwartej przestrzeni przy nagromadzeniach ludzi maseczkę należy założyć, aby chronić i siebie i innych.

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby - wynika z nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

- W tej chwili zeszliśmy w skali całego kraju poniżej nawet 10 przypadków na 100 tys. (zachorowań na COVID-19 - PAP), bo dzisiaj jest taki pierwszy dzień, kiedy to jest dziewięć z kawałkiem i ta częstotliwość już pozwala podejmować taką decyzję (o możliwości nienoszenia maseczek w przestrzeni otwartej - PAP) - powiedział w piątek dziennikarzom w Rzeszowie Niedzielski.

Szczepienia na COVID-19; punkt szczepień masowych w Tauron Arenie KrakówSzczepienia dla 16 i 17-latków. Jeszcze w piątek rozporządzenie

Rząd podjął decyzję o luzowaniu obostrzeń, choć były wątpliwości

Podkreślił jednocześnie, że wirus jest obecny i w przestrzeniach wewnętrznych musimy nosić maseczki.

- Nie będę ukrywał, że podejmując tę decyzję, mieliśmy pewne wahanie, czy jak dopuścimy możliwość bez maseczki poruszania się na zewnątrz, to czy ta skłonność do zakładania maseczki wewnątrz pomieszczeń nie będzie mniejsza po prostu - powiedział.

Szef MZ zaapelował o to, aby "cały czas pilnować się w przestrzeniach wewnętrznych" i nosić w nich maseczki, ale również w niektórych przypadkach na przestrzeni otwartej.

- Jeżeli widzicie państwo sytuację, że jest duże nagromadzenie ludzi, to też warto tę maseczkę założyć, żeby chronić siebie i oczywiście chronić innych - zaapelował.

autor: Szymon Zdziebłowski

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Aleksander KwaśniewskiAleksander Kwaśniewski wciąż odczuwa skutki COVID-19

Więcej o: