Szczepienia dla 16 i 17-latków. Resort zdrowia: Jeszcze w piątek rozporządzenie

Rada Medyczna wydała rekomendację, by jak najszybciej rozpocząć szczepienia osób w wieku 16 i 17 lat przeciwko COVID-19. Nastolatkowie będą mogli przyjąć preparat tylko za zgodą opiekunów prawnych. - Jeszcze w piątek pojawi się rozporządzenie ze szczegółami w tej sprawie - słyszymy w resorcie zdrowia. Z kolei w poniedziałek 17 maja ruszą zapisy, a w niedzielę wieczorem na stronach resortu pojawi się specjalny druk ze zgodami dla rodziców.

Jeszcze w piątek 14 maja poznamy szczegóły dotyczące szczepień dla 16 i 17-latków przeciwko COVID-19. Do końca dnia jest planowane opublikowane rozporządzenia w tej sprawie - przekazało w rozmowie z Gazeta.pl biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas zapisać na szczepienia mogły się wszystkie osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Szczepienia dla 16 i 17-latków. Jeszcze w piątek poznamy szczegóły

O tym, że wkrótce będą mogły się zaszczepić także osoby w wieku 16 i 17 lat, po raz pierwszy poinformował na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Podkreślił wówczas, że jedynym preparatem, który będą mogli przyjąć nastolatkowie, będzie szczepionka Pfizera - bo to właśnie ta firma dopuściła już podawanie swojego preparatu młodszym grupom wiekowym. - W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - poinformował Niedzielski. Dodał też, że do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego (np. rodzica). Jednocześnie obecność opiekuna przy szczepieniu nie będzie już wymagana - nastolatek w punkcie szczepień będzie mógł stawić się sam.

W piątek prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, która jest także członkinią Rady Medycznej przy premierze, poinformowała w rozmowie z Onetem, że Rada Medyczna wydała już rekomendację, by jak najszybciej rozpocząć w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 osoby w wieku 16 i 17 lat. - Czekamy teraz na decyzję rządu - dodała.

Według podanych przez ministra zdrowia informacji zapisy dla osób w wieku 16 i 17 lat ruszą w poniedziałek 17 maja. Z kolei w niedzielę wieczorem na stronach resortu zdrowia zostanie uzupełniony formularz zawierający dodatkowy element - zgodę rodziców. 

Co z dziećmi w wieku 12-15 lat? Na razie nie ma szczegółów w tej sprawie - polski rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków, która do końca miesiąca ma zdecydować o możliwości szczepienia osób przed 16 rokiem życia. Jednocześnie trwają kolejne badania - Pfizer rozpoczął już testy kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

Więcej o: