"15 maja 2021 (sobota) zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.
Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu nie są jedyną zmianą, która czeka nas od soboty 15 maja. Rząd zdecydował, że swoją działalność wznowić będą mogły ogródki restauracyjne, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego - zajęty może być co drugi stolik, a ich odległość pomiędzy sobą nie może być mniejsza niż 1,5 metra. 28 maja lokale zostaną otwarte wewnątrz, z maksymalnym 50-procentowym obłożeniem.
Nowe zasady dotyczą również kin i teatrów na świeżym powietrzu. Od soboty ponownie zaczną one działać z maksymalnym 50-procentowym obłożeniem. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą mogły zgromadzić 25 proc. publiczności, a na zajęciach oraz wydarzeniach sportowych poza tego typu obiektami - będzie obowiązywał limit 150 osób.
Zmianami objęty zostanie także resort edukacji. Od 15 maja klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz I-IV szkół średnich będą uczyć się w trybie hybrydowym. Placówki mają obowiązek dezynfekcji w weekendy, wietrzenia na przerwach oraz zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy ławkami.
- Mimo luzowania obostrzeń - nie zostawiajmy maseczek w domu - apelują lekarze w rozmowie z RMF FM. Specjaliści podkreślają, że zakrywanie nosa oraz ust pozostanie naszym obowiązkiem w budynkach, biurach czy na stacjach benzynowych, ponieważ w pomieszczeniach zamkniętych ryzyko zakażenia znacznie wzrasta.
- Trochę się boję, że część osób przestanie stosować maseczki wewnątrz. Oczekiwałbym zwiększonej kontroli stosowania się do tych zaleceń. Musimy pamiętać, że reżim sanitarny wciąż obowiązuje i musimy być ostrożni - mówił profesor Krzysztof Tomasiewicz, ekspert rządowej Rady Medycznej.
Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych kardiolog profesor Filip Szymański podkreślał natomiast, że maseczki na świeżym powietrzu w wielu sytuacjach nadal są przydatne, np. kiedy znajdziemy się w miejscu, gdzie trudno jest zachować odpowiednią odległość od innych osób (na przystanku autobusowym, przy przejściu dla pieszych).
- Jeżeli stoimy w takim miejscu, maseczki chronią nas nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale też przed zanieczyszczeniami powietrza i smogiem. Obok przejeżdża wiele samochodów, które nas podtruwają - podkreślają lekarze.
Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się w środę 12 maja, przedstawiono zmiany w zakresie luzowania restrykcji.
- Zdecydowaliśmy się dokonać pewnych drobnych korekt w związku z planem na maj. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o 8 dni, na 21 maja, tak żeby w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.
Rząd zdecydował, że kina, teatry, opery i filharmonie zostaną otwarte wcześniej, bo 21 maja (według wcześniejszego planu był to 29 maja), z maksymalnym 50-procentowym obłożeniem. Konieczne będzie noszenie maseczek, zachowanie dystansu oraz dezynfekcja rąk, a uczestnicy nie mogą spożywać posiłków lub napojów.
Podczas konferencji rządzący zasygnalizowali również chęć udostępnienia już wkrótce możliwości zaszczepienia się młodszej części społeczeństwa. Niebawem 16- i 17-latkowie będą mogli się zarejestrować na szczepionkę firm Pfizer/BionTech.
Od 28 marca oprócz otwarcia restauracji dopuszczalne będzie również organizowanie wesel i imprez okolicznościowych z limitem 50 osób (nie wliczają się do niego osoby zaszczepione - jedną dawką preparatu firmy Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionki innej firmy). Obiekty sportowe będą mogły działać z 50-procentowym obłożeniem, natomiast na wydarzeniach sportowych poza takimi obiektami zgromadzić się będzie mogło 250 osób. Od tego dnia działalność wznowią również siłownie i kluby fitness z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.