Szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa [BADANIE]

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa - podała w środę agencja Kyodo.

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera - obecnie jedynego stosowanego w Japonii - i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Pfizer szansą na koniec epidemii. Jest skuteczny na nowe warianty koronawirusa

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 proc. przypadków, podczas gdy skuteczność sięgała 97 proc. wobec szczepu z Indii, a 99 proc. - wobec wariantu lokalnego, który pojawił się w Japonii na początku pandemii.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA.

Jak pisze Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych, już ponad 90 proc. przypadków COVID-19 to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y. Przede wszystkim jest to więc wariant brytyjski.

Igrzyska Olimpijskie zagrożone. Szczepienia w Japonii na bardzo niskim poziomie

Na nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko COVID-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3 proc. mieszkańców. 

PAP, osk/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: