Konferencja premiera Morawieckiego. Szczepienia dla 16-latków już wkrótce

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił natomiast, co w przypadku, gdy dziecko chce się zaszczepić, ale rodzic nie wyrazi na to zgody.

W środę odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Szef rządu zapowiedział podczas niej uruchomienie wkrótce rejestracji na szczepienia dla 16- i 17-latków. 

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Premier Morawiecki o szczepieniach dla 16-latków

- Ważną częścią walki z COVID-19 jest dostęp do szczepionek. Bardzo mocno apelujemy o to, aby ta dostępność była jak najszersza. Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak, żeby szczepić można było jak najszerzej - mówił premier podczas konferencji. 

Szef rządu zwrócił uwagę na jednogłośne wskazania ekspertów, iż konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji, by wygrać walkę z epidemią koronawirusa. 

- Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - przekazał Mateusz Morawiecki. 

Premier wskazywał, że im większa część populacji zostanie zaszczepiona, tym szybciej osiągniemy odporność zbiorową, "i tym szybciej będziemy mogli się pozbyć tego niedobrego czasu, będziemy mogli spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem". 

Co jeśli nastolatek chce się zaszczepić, ale rodzic nie wyraża zgody?

Ze słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika z kolei, że rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków zostanie otwarta 17 maja, dokładniejsze informacje zostaną przekazane do piątku 14 maja, doprecyzował szef resortu podczas rozmowy z dziennikarzami. Dopytywano także o to, co w przypadku gdy nastolatek będzie chciał się zaszczepić, lecz jego rodzice nie wyrażą na to zgody. 

- Niestety nie będzie zaszczepiony [nastolatek - red.], bo zgoda rodzica jest na to konieczna - mówił minister zdrowia. - Opinia prawna jest taka, że konieczna jest zgoda rodzica, ale jego obecność [podczas samego szczepienia - red.] już nie - dodał. 

Grupa ta będzie zapisywana na szczepionkę Pfizer/BionTech, która została przebadana pod kątem podawania jej osobom od 16. roku życia, a Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu jej u osób w wieku 16-18 lat. Trwają również badania, czy preaparat można podać nastolatkom w wieku od 12 do 15 lat. 

Więcej o: