Premier: Wypłacimy po 5 tys. zł salowym, noszowym czy kierowcom karetek

Jednorazowa wypłata w wysokości 5 tys. zł - na takie wsparcie będą mogły liczyć osoby zatrudnione jako tzw. personel niemedyczny, które pracują w "obszarze covidowym". Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki.

W środowej konferencji prasowej wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas spotkania otwierającego Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie szef polskiego rządu zwrócił się do lekarzy i pielęgniarek, dziękując im za pracę. Podziękował także tzw. personelowi niemedycznemu, czyli m.in. salowym, kierowcom karetek i  pracownikom transportu medycznego.

- Wszystkim tym, którzy przepracowane mają co najmniej 21 dni w obszarze covidowym, postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek 5 tys. zł. Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę też bardzo ważnej części personelu niemedycznego - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Morawiecki: Chcemy umożliwić szczepienie nastolatków w wieku 16+

Premier mówił także o dostępności szczepionek. Powiedział, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Porto w Portugalii "głośno wołał" o uwolnienie patentów i wykorzystanie taśm produkcyjnych tak, aby szczepionki przeciw COVID-19 były jak najłatwiej dostępne. Szef polskiego rządu zapowiedział także, że rząd chce umożliwić szczepienia osobom w wieku 16-17 lat. 

- Im większa część społeczeństwa jest zaszczepiona, tym szybciej osiągniemy tę odporność zbiorową, i tym szybciej będziemy mogli się pozbyć tego niedobrego czasu, będziemy mogli spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem - mówił Morawiecki.

Ze słów Adama Niedzielskiego wynika, że 16- i 17-latkowie będą mogli rejestrować się na szczepienia od 17 maja. Szczepienia tej grupy będą wykonywane preparatem firm Pfizer/BioNTech. Nastolatkowie, którzy będą chcieli się zaszczepić, będą potrzebować zgody rodzica lub opiekuna. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Nie spodziewamy się czwartej fali

Więcej o: