Niedzielski o "kosmetycznych ruchach" w zakresie luzowania obostrzeń. Są nieoficjalne informacje

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z Radiem Plus zapowiedział, że w harmonogramie luzowania obostrzeń mogą zajść pewne "kosmetyczne" zmiany. Jak nieoficjalnie informuje WP, prawdopodobnie chodzi o szybsze otwarcie kultury oraz zwiększenie limitów osób na weselach i imprezach okolicznościowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę był gościem Radia Plus. Podczas rozmowy padło pytanie między innymi o to, czy rząd rozważa przyspieszenie harmonogramu odmrażania gospodarki w związku ze stosunkowo niską liczbą nowych zakażeń w ostatnich dniach. Minister poinformował, że kwestia ta zostanie poruszona prawdopodobnie podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Czy są przesłanki do przyspieszenia luzowania obostrzeń? Niedzielski: Z jednej strony są

Jak ocenił szef resortu zdrowia, z jednej strony istnieją przesłanki ku przyspieszeniu harmonogramu luzowania obostrzeń, ponieważ średnia tygodniowa liczba zachorowań "jest niższa niż była w najniższym punkcie między drugą a trzecią falą, czyli w lutym". 

- Z drugiej strony te ostatnie dni - mówię o wczorajszym i prawdopodobnie dzisiejszym - to będą lekkie wzrosty zachorowań w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wynika to przede wszystkim z anomalii majówkowej, czyli z tego, że w poprzednim tygodniu poniedziałek był dniem wolnym i mamy pewnego rodzaju przesunięcie - tłumaczył Niedzielski

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Nie spodziewamy się czwartej fali

Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4 255 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wynik ten w porównaniu z tym samym dniem z zeszłego tygodnia, zgodnie z zapowiedzą ministra, jest wyższy - dokładnie o 359 przypadków.

Jakich konkretnie zmian moglibyśmy się spodziewać? - To na pewno nie będą ruchy, które będą mocno zmieniały ten harmonogram, który w tej chwili realizujemy. Raczej trzeba się spodziewać kosmetycznych ruchów niż jakiegoś zdecydowanego przyspieszenia - odpowiedział minister.

Nieoficjalnie: Przyspieszenie otwarcia kultury i zwiększenie limitów na weselach

Wirtualna Polska ustaliła nieoficjalnie, że na środowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego padnie informacja o tym, że kina oraz teatry zostaną otwarte wcześniej niż zakładano - a mianowicie w piątek 21 maja. 

- Przyśpieszamy z otwarciem kultury. Do kin będzie można pójść 21 maja w piątek. W tym dniu, w kinach są premiery filmowe. Widzowie będą mogli pójść zobaczyć nowe filmy - powiedziała portalowi osoba z otoczenia kancelarii premiera. Nieoficjalnie razem z kinami otwarte mają zostać teatry i parki rozrywki. Otwarcie będzie wiązało się oczywiście ze stosownymi ograniczeniami, widownie będą mogły być zapełnione maksymalnie w 50 procentach. 

Szczepienie przeciwko COVID-19Sondaż. Większość Polaków chce zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19

Wirtualna Polska wskazała również, że zgodnie z przekazanymi nieoficjalnymi informacjami, podczas konferencji ma paść informacja o organizacji wesel, komunii, chrzcin oraz imprez okolicznościowych. Zgodnie z obecnym harmonogramem od 29 maja możliwa byłaby organizacja takich wydarzeń w pomieszczeniach zamkniętych z limitem do 50 osób. Nieoficjalnie mówi się o zwiększeniu tej liczby do 75-100. Osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson lub dwie dawki innej firmy, nie będą wliczane do limitów. 

Działalność branży gastronomicznej oraz hotelarskiej ma pozostać bez zmian. Według wcześniejszych zapowiedzi, od 15 maja zostaną więc otwarte ogródki restauracyjne, a od 29 maja lokale będą działały również w przestrzeni zamkniętej z zachowaniem odpowiednich odstępów pomiędzy stolikami. 

Więcej o: