Adam Niedzielski: Nie spodziewamy się czwartej fali. Dynamika szczepień jest satysfakcjonująca

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus stwierdził, że rząd nie spodziewa się kolejnej fali epidemii w związku z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej. - Z lekkim wzrostem zachorowań musimy się natomiast liczyć - dodał. Wyjaśnił również, jaki warunek będą musiały spełnić osoby niepełnoletnie, które chcą przyjąć szczepionkę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z Radiem Plus został zapytany o to, czy ponowne otwarcie szkół i powrót uczniów do nauki stacjonarnej może skutkować wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem. Szef resortu zwrócił uwagę, że ten krok wiąże się ze zwiększeniem mobilności, dlatego niewielki wzrost zakażeń jest nieunikniony.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Adam Niedzielski o epidemii. Wzrost zakażeń, ale nie czwarta fala

- Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że ta liczba wzrośnie, ale w tej chwili mamy zbudowane naturalne bariery przed wirusem. Przypominam o wyszczepieniu nauczycieli, o tym, że ponad 50 proc. obywateli jest już uodpornionych, oczywiście nie tylko ze względu na zaszczepienie, ale też przechorowanie - tłumaczył minister Niedzielski.

- Nie spodziewamy się czwartej fali. Widzimy różne scenariusze, ale ta dynamika szczepień pod nadzorem pana ministra Michała Dworczyka [szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - red.] jest naprawdę satysfakcjonująca i raczej ogromnego ryzyka fali nie widzimy. - Z lekkim wzrostem zachorowań musimy się natomiast liczyć  - dodał szef resortu zdrowia. 

Adam NiedzielskiAdam Niedzielski ogłasza: Siedmiodniowa średnia nowych zakażeń w dół

Szczepienia nastolatków tylko za zgodą rodziców

Gość Radia Plus został również zapytany o decyzje w sprawie szczepienia nastolatków powyżej 16. roku życia. W zeszłym tygodniu minister zdrowia zapowiadał bowiem w programie "Sprawdzam" TVN24, że rejestracja osób w wieku 16-18 lat być może będzie możliwa nawet w tym tygodniu. 

- Jesteśmy już bardzo blisko podjęcia tej decyzji, myślę, że sfinalizujemy dzisiaj w ciągu dnia.  Jesteśmy po konsultacjach z Radą Medyczną, mamy oczywiste wsparcie ze strony charakterystyki produktu leczniczego, gdzie jest zawarta możliwość dopuszczenia szczepienia 16-latków - tłumaczył. 

Mowa o preparacie firm Pfizer oraz BionTech, których producent zezwala na użycie w przypadku osób powyżej 16. roku życia. Polski harmonogram szczepień do tej pory zakładał możliwość szczepienia wyłącznie osób dorosłych. Przypomnijmy, od 9 maja zarejestrować się mogą już wszystkie osoby, które do tego dnia ukończyły 18 lat. 

Jak wyjaśniał Adam Niedzielski, zastanawiano się również nad aspektami formalnymi szczepienia osób nieletnich i tego, w jaki sposób powinny być wydawane wszystkie zgody w tym zakresie. Zgodę na szczepienie będzie musiał wyrazić rodzic, jednak sam moment przyjęcia preparatu prawdopodobnie będzie możliwa bez obecności opiekuna. 

Szczepienie przeciwko COVID-19Sondaż. Większość Polaków chce zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19

- Rejestrację uruchomimy w najbliższym czasie. Być może dzisiaj już z panem premierem Mateuszem Morawieckim zakomunikujemy ostateczną decyzję - zapowiadał minister w Radiu Plus. Cała rozmowa z szefem resortu zdrowia dostępna jest tutaj. 

Więcej o: