Sondaż. Niemal 70 procent Polaków chce zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19

Niemal 70 proc. Polaków zaszczepiłoby swoje dzieci przeciw COVID-19, gdyby była taka możliwość - wynika z nowego sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Chęć zaszczepienia swoich dzieci najczęściej deklarują czterdziestolatkowie, a najrzadziej osoby w wieku od 30 do 39 lat.

Przewodniczący Rady Medycznej Prof. Andrzej Horban zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie szczepień młodzieży od 16. roku życia. Decyzję w sprawie szczepień dzieci w wieku od 12 do 16 lat będzie musiała najpierw podjąć Europejska Agencja Leków (EMA). Prof. Horban wyraził nadzieję, że stanie się to w ciągu najbliższych tygodni.

Decyzję o szczepieniu przeciw koronawirusowi dzieci od 12. roku życia podjęły już Stany Zjednoczone i Kanada. W obu krajach dzieciom podawany będzie preparat opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech. 

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Szczepienie przeciw COVID-19. Większość Polaków zaszczepiłaby swoje dzieci

Badanie United Surveys dla RMF FM i "DGP" pokazuje, że 68,7 proc. Polaków zaszczepiłoby swoje dzieci przeciw COVID-19, gdyby była tak możliwość. 42 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 26,7 proc. odpowiedziało "raczej tak". Najwięcej chętnych do zaszczepienia swoich dzieci (58 proc.) jest w grupie wiekowej 40-49 lat, a najmniej (31 proc.) w grupie 30-39 lat.

Szczepienie przeciw COVID-19Pacjenci próbują przyspieszyć terminy drugiej dawki. Ale brak rozporządzenia

Na szczepienie swoich dzieci nie zdecydowałoby się 22,7 proc. Polaków. 13,7 proc. uczestników badania wskazało, że "zdecydowanie nie" wyraziłoby zgody na szczepienie dziecka, a 9 proc. "raczej nie" zdecydowałoby się na taki krok. 

Czy obostrzenia powinny dotyczyć osób zaszczepionych?

W trakcie badania United Surveys pytano również o to, czy obostrzenia sanitarne związane z pandemią powinny zostać zniesione dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Ponad 50 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie - 25,1 proc. wybrało odpowiedz "zdecydowanie powinny", tyle samo proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej powinny". 26,6 Polaków uważa, że obostrzenia "raczej nie powinny" obowiązywać zaszczepionych, a 14,2 proc. "zdecydowanie nie powinny". 

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca i Pfizer.AstraZeneca - skrócony odstęp między dawkami osłabi skuteczność szczepienia?

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "DGP" przeprowadzono w dniu 7 maja 2021 r. metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej grupie 1000 osób.  

Więcej o: