Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: Zmiana odstępu między dawkami szczepionek jest bezpieczna

Odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 były przedmiotem badań klinicznych, które potwierdziły ich skuteczność i bezpieczeństwo. Skrócenie tego czasu do 35 dni jest zgodne z wytycznymi producentów - wskazał we wtorek prezes URPL Grzegorz Cessak.

Rząd, po konsultacjach z ekspertami, podjął decyzję o skróceniu odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatów od firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Skrócony czas z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się od 17 maja. Ci, którzy już są po pierwszym zastrzyku, mogą dowiadywać się o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Grzegorz Cessak potwierdził, że zmiana odstępu między dawkami szczepionki jest bezpieczna

Zmiana odstępu pomiędzy dawkami szczepionek przeciw COVID -19 do 35 dni jest zgodna z ich Charakterystykami Produktów Leczniczych, które powstały w efekcie badań klinicznych nad skutecznością i bezpieczeństwem tych produktów leczniczych

- napisał na Twitterze szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Polscy pacjenci otrzymują preparaty czterech koncernów: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson

Na załączonych slajdach przypomniał m.in., że zgodnie z ChPL dopuszczalny odstęp między dawkami wynosi: 21-42 dni dla szczepionki Pfizer, 28-42 dni dla szczepionki Moderny oraz 4-12 tygodni dla szczepionki AstraZeneca.

Sąd - zdjecie ilustracyjneZakażona koronawirusem chodziła na zakupy. Spędziła za to 5 miesięcy w areszcie

Polscy pacjenci otrzymują jedną z czterech szczepionek przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP) 

DLOKAMłodzi dorośli, którzy przeszli COVID-19, mogą mieć poważne powikłania

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: