Krótsza przerwa między dawkami szczepionki też dla tych, którzy już przyjęli pierwszą? "Można podjąć próbę"

Od 17 maja skrócony zostaje okres między pierwszą a drugą dawką szczepionki. Co do zasady terminy szczepień drugą dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi nie ulegną zmianie w przypadku osób, które zdążyły otrzymać pierwsze wkłucie przed 17 maja. Rząd przewidział tu jednak pewną furtkę, choć wiele będzie zależało od szczęścia i dostępności preparatów.

W poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przedstawił nowe decyzje w sprawie Narodowego Programu Szczepień. Od 17 maja skróci się okres oczekiwania na podanie drugiej dawki szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W przypadku szczepionek Moderna i Pfizer okres między dawkami zmniejsza się z 42 dni do 35 dni. Jeśli chodzi natomiast o preparat koncernu AstraZeneca, druga dawka będzie podawana nie po 85 dniach od iniekcji pierwszej dawki, ale po 35 dniach.

Rząd skrócił terminy między poszczególnymi dawkami szczepionek. Co z osobami po pierwszym wkłuciu?

Zmiana w Narodowym Programie Szczepień wejdzie w życie 17 maja - do tego terminu obowiązywać będą dotychczasowe zasady dotyczące odstępów czasowych między poszczególnymi dawkami. 

- 35 dni to jest minimalny termin. Jeśli pacjent będzie prosił o podanie drugiej dawki o kilka dni później, to są kwestie do umówienia. Od strony bezpieczeństwa i zdrowia wszystko jest wykonywanie zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta. Skrócenie terminów dotyczy tych osób, które od 17 maja będą się zapisywały na szczepienia - przekazał Dworczyk.

Rząd nie wyklucza jednak całkowicie możliwości skrócenia terminów między szczepieniami dla osób, które otrzymały już pierwsze wkłucie. W tym celu trzeba będzie skontaktować się z punktem szczepień, w którym mamy zaplanowaną drugą wizytę. W odpowiedzi na wpis jednego z internautów poinformował o tym na Twitterze profil Szczepimy się, prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz wideo Czy na wesele można zaprosić nieograniczoną liczbę osób, jeśli wszyscy będą zaszczepieni?

"Czy po dzisiejszej decyzji o skróceniu przerw między dawkami można powoływać się na Was, prosząc o przyspieszenie drugiej dawki AZ [AstryZeneki - red.]? Moja partnerka dostała sztywny termin lipcowy, który totalnie nie pasuje, a pani w punkcie nie była w nastroju negocjacyjnym" - zapytał użytkownik Twittera. 

"Co do zasady termin dla osób już zaszczepionych zostaje utrzymany. Nowe regulacje dotyczą osób zaszczepionych I dawką od 17.05. Można podjąć próbę zmiany terminu w Punkcie Szczepień" - wyjaśnił profil Szczepimy się. 

Więcej o: