Włochy. 23-letniej studentce podano całą fiolkę szczepionki Pfizera. "Pomyliliśmy się"

W szpitalu we włoskim mieście Massa 23-letnia studentka medycyny otrzymała przez pomyłkę sześć dawek szczepionki firmy Pfizer/BioNTech, czyli całą zawartość fiolki. Kobieta poczuła się źle i trafiła na obserwację. Jej stan nie uległ jednak dramatycznemu pogorszeniu.

Do incydentu doszło w niedzielę w mieście Massa w Toskanii. Jak poinformował dziennik "La Nazione", po otrzymaniu zastrzyku z pełną zawartością fiolki kobieta pobladła i zaczęła ciężko oddychać. Później usłyszała od personelu: "Pomyliliśmy się, przepraszamy. Podaliśmy pani całą fiolkę szczepionki, czyli sześć dawek".

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą AstraZeneca?

Włochy. 23-latka otrzymała całą zawartość fiolki ze szczepionką. Skarżyła się później na ból głowy

23-letnia stażystka psychiatrii klinicznej pozostała w szpitalu. "La Nazione" donosi, że w niedzielę wieczorem jej stan był dobry i uskarżała się jedynie na ból głowy. Kobieta powinna opuścić placówkę w poniedziałek. 

Raport w sprawie incydentu został już wysłany do Włoskiej Agencji Leków (AIFA). W szpitalu pojawiła się też policja.  

Szczepionki AstraZeneca i PfizerMniej skutków ubocznych po szczepieniu Pfizerem i AstraZeneką [BADANIA]

Dziennik przypomniał, że do tej pory prawdopodobnie nie zdarzyło się, by ktokolwiek otrzymał całą zawartość fiolki z preparatem Pfizera. Dlatego też kobietę poddano ścisłej obserwacji. Podobny przypadek miał wcześniej miejsce w Niemczech, jednak tam pacjentowi podano pięć dawek szczepionki. Badania dotyczące skutków przedawkowania szczepionki zakończono natomiast na czterech dawkach. 

Więcej o: