Toruń. Kobieta zakażona koronawirusem chodziła na zakupy. Odsiedziała 5 miesięcy w areszcie w ramach kary

Toruński sąd skazał w poniedziałek Karolinę L. na rok więzienia w zawieszeniu za wychodzenie na zakupy mimo pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Dodatkowo zdecydował, że kobieta musi zapłacić po 150 zł zadośćuczynienia 12 osobom, w sumie 1800 złotych.

Jak informuje TVN24, kobieta w ubiegłym roku dwukrotnie opuściła miejsce zamieszkania, w czasie odbywania izolacji i poszła zrobić zakupy w sklepie spożywczym, aptece oraz w sklepie z pamiątkami.

Zobacz wideo Treść Krajowego Planu Odbudowy wciąż nieznana. Witucki: Nie chcemy być zaskakiwani

Sąd: Spowodowała zagrożenie epidemiologicznego dla ludzi, z którymi się stykała

38-latka stanęła w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Toruniu, który orzekł, że kobieta naraziła na niebezpieczeństwo wiele osób, wychodząc z domu w dniach 30 kwietnia i 2 maja 2020 roku pomimo tego, że wiedziała, iż jest zakażona koronawirusem. Sędzia Hanna Konrad zarządziła również dozór kuratora dla Karoliny L.

- Jej zachowanie polegające na dwukrotnym pójściu, mówiąc kolokwialnie, między ludzi, kiedy była ona z pewnością zakażona koronawirusem i o tym doskonale wiedziała, pójściem w wiele różnych miejsc zamkniętych, było spowodowaniem zagrożenia epidemiologicznego dla ludzi, z którymi się stykała - powiedziała sędzia Hanna Konrad.

Kobiecie za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób groziło osiem lat pozbawienia wolności. Wyrok, który zapadł 10 maja, nie jest prawomocny.

Roman SzełemejPrezydent Wałbrzycha o ludziach kwestionujących pandemię. "Przerażające"

Oskarżona: Nie miałam wyjścia. Musiałam wyjść na zakupy i po leki, bo nie miał za mnie kto tego zrobić 

Karolina L. przebywała w areszcie przez pięć miesięcy: od maja do września 2020 roku, a 24 września sąd zdecydował o uchyleniu aresztu i nałożył na kobietę nadzór policji. Mimo że 38-latka chciała dobrowolnie poddać się karze, stronom nie udało się dojść do porozumienia, aby uniknąć procesu karnego. Podczas rozprawy w styczniu bieżącego roku kobieta tłumaczyła przed sądem swoje zachowanie.

- Nie miałam wyjścia. Musiałam wyjść wówczas na zakupy i po leki, bo nie miał za mnie kto tego zrobić. Żałuję tego, co się stało. Leczę się na depresję, a pobyt w areszcie był dla mnie strasznym przeżyciem. Nigdy wcześniej nie byłam w takim miejscu - powiedziała Karolina L. Z kolei sędzia 10 maja uznała, że kobieta nie dokonała czynności całkowicie niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania i do przeżycia.

Adwokat kobiety podkreślił, że areszt był nieadekwatny do zaistniałej sytuacji, ponieważ 38-latka od początku współpracowała ze śledczymi i nie utrudniała postępowania.

KoronawirusDr Borkowski: Pandemia sobie poszła? Rozumny osąd odszeł. 70 tys. osób zmarło

Koronawirus w Polsce - dane z 10 maja 2021 r.

Resort zdrowia poinformował 10 maja, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 2 032 nowych zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarły 22 osoby.  Najwięcej pozytywnych wyników zakażenia koronawirusem zanotowano w województwie mazowieckim (320) i  śląskim (241). Od początku pandemii koronawirusa w Polsce zakażonych zostało 2 835 083 obywateli, a 70 034 zmarło z powodu ciężkiego przebiegu infekcji.

Więcej o: