Lęki Polaków. Co trzeci nie chce szczepić się przeciw COVID-19. 58 proc. szuka szczepionek Pfizera [SONDAŻ]

Niemal dwie trzecie Polaków obawia się powikłań po szczepieniu, a 92,4 proc. chce mieć możliwość wyboru producenta szczepionki. Z wyników badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski wynika również, że co trzeci Polak nie chce się zaszczepić.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 są już otwarte dla wszystkich pełnoletnich Polaków. Co więcej, w najbliższych dniach rząd ma podjąć decyzję w sprawie szczepienia dzieci i młodzieży.

Zobacz wideo Czy antyszczepionkowcy to poważny problem dla programu szczepień?

Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają. A Polacy nie chcą się szczepić

Jak wynika z badania Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, aż 33,6 proc. badanych przyznało, że nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19. Jednak 14,6 proc. ankietowanych otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 51,8 proc. wciąż czeka na przyjęcie szczepionki.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca.Unia Europejska nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneki

Okazuje się, że Polacy obawiają się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Aż 65,6 proc. wskazuje, że obawia się wystąpienia zakrzepów, 62 proc. pogorszenia samopoczucia, a 41 proc. uczulenia na składnik szczepionki. 40,5 proc. obawia się nasilenia objawów innych chorób, 34,6 proc. zachorowania na koronawirusa mimo szczepienia, a 28,1 proc. ankietowanych boi się nieprawidłowego podania szczepionki.

Polacy, którzy się zaszczepią, chcą wybrać szczepionkę. Czym chcą się szczepić Polacy?

Aż 92,4 proc. badanych, którzy chcą się szczepić, chcą mieć wybór szczepionki na COVID-19 ze względu na producenta.  Aż 58,2 proc. badanych chce zaszczepić się szczepionką firmy Pfizer. Na drugim miejscu z wynikiem 15,5 proc. znajduje się preparat Moderna, a na trzecim 12,9 proc. Johnson&Johnson. Polacy najmniej chcą szczepić się AstraZeneką - wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Tylko 4,9 proc. uczestników badania wyraziło chęć szczepieniem AstraZenecą. Niecałe 8 proc. badanych jest zdania, że producent szczepionki nie ma dla nich znaczenia.

Ankietowani wskazali również, że bardziej ufają szczepionce stworzonej na podstawie formuły mRNA. Na taki rodzaj szczepionki stawia 81,8 proc. badanych. Niezwykle ważnym wyznacznikiem wyboru formuły szczepionki (mRNA lub wektor) dla 72,2 proc. respondentów, którzy chcą się zaszczepić, jest grupa wiekowa, do której należą, a dla 61,2 proc. krótszy odstęp między dawkami - wynika z przeprowadzonego badania. 

Badanie zrealizowano 30 kwietnia 2021 roku metodą CAWI na grupie 1067 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek.

DLOKAMłodzi dorośli, którzy przeszli COVID-19, mogą mieć poważne powikłania

W Polsce wykonano ponad 13 mln 670 tys. szczepień. Jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 10 mln osób. W pełni zaszczepionych jest już 3 mln 650 tys. pacjentów.

Więcej o: