Szczepienie na COVID. Rząd skraca odstępy między dawkami. Zmiany też dla ozdrowieńców

Minister Michał Dworczyk przedstawił nowe decyzje rządu w sprawie Narodowego Programu Szczepień. Od 17 maja skróci się termin podania drugiej dawki szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

- W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzje o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki - powiedział Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Kolejna zmiana dotyczyć będzie ozdrowieńców.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Skrócenie odstępów między dawkami szczepionek przeciwko COVID-19

Szef KPRM, który nadzoruje Narodową Akcję Szczepień, poinformował, że w przypadku szczepionek Moderna i Pfizer termin podania drugiej dawki zmniejsza się z 42 dni do 35 dni. W przypadku AstraZeneki druga dawka będzie podawana nie po 85 dniach od iniekcji pierwszej dawki, ale po 35 dniach od szczepienia. Zmiana ta wejdzie w życie od 17 maja - do tego terminu obowiązywać będą jeszcze dotychczasowe zasady. 

- Posługując się liczbą dni 35, to jest minimalny termin. Jeśli pacjent będzie prosił o podanie drugiej dawki o kilka dni później, to są kwestie do umówienia. Od strony bezpieczeństwa i zdrowia wszystko jest wykonywanie zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta. Skrócenie terminów dotyczy tych osób, które od 17 maja będą się zapisywały na szczepienia - odpowiedział Michał Dworczyk na pytanie jednego z dziennikarzy.

Od 17 maja zmieniają się również przepisy dla ozdrowieńców. Do tej pory osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 mogły zarejestrować się na szczepienie 90 dni po otrzymaniu pozytywnego testu. Od przyszłego poniedziałku osoby te będą mogły zapisać się na szczepienie po 30 dniach od stwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Polsce.MZ: 2 032 nowe zakażenia koronawirusem i 22 ofiary śmiertelne

- Kolejna sprawa to zwiększenie dostępności i przyspieszenie szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Analizujemy również możliwość wprowadzenie pewnych ułatwień nie tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, tylko także dla innych osób z mniejszym stopniem. Na początku przyszłego tygodnia pojawią się dokładne informacje i decyzje w tej sprawie - dodał Michał Dworczyk.

Szczepionka przeciw COVID-19Osoby z niepełnosprawnościami z pierwszeństwem w punktach szczepień

Więcej o: