Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień

Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami, mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin.

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od 10 maja mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Koronawirus w Polsce. Osoby z niepełnosprawnościami mogą udać się do punktów szczepień bez wcześniejszego umawiania się

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Szczepionka przeciw COVID-19 Wszyscy pełnoletni mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być również objęte szczepieniami przeciwko koronawirusowi w inny sposób, np. w tzw. drive-thru.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)/ ktl/ mhr/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Unia Europejska nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneki

Więcej o: