Nieoficjalnie: Rząd skróci odstępy między dawkami szczepionek. Decyzja w przyszłym tygodniu

Jak nieoficjalnie ustaliło RMF FM, rząd planuje skrócić czas pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki poszczególnych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Ma to wynikać z obawy, że wiele młodszych osób może w najbliższym czasie rezygnować ze szczepienia ze względu na okres wakacyjny.

Na początku marca odstępy czasowe pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki poszczególnych szczepionek zostały maksymalnie wydłużone. W przypadku preparatów firm Pfizer i Moderna drugie wkłucie otrzymujemy po około sześciu tygodniach. Jeśli natomiast szczepimy się tym wyprodukowanym przez koncern AstraZeneca, okres ten wynosi 12 tygodni. 

Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

RMF FM: Narodowy Program Szczepień przyspieszy. Krótsze odstępy czasowe między dawkami szczepionek

Ma to jednak ulec zmianie. Jak nieoficjalnie ustalili reporterzy RMF FM, rząd zamierza bowiem skrócić okresy pomiędzy podaniem dawek szczepionek poszczególnych firm. Po wprowadzeniu korekty w Narodowym Programie Szczepień drugie dawki szczepionek Pfizera i Moderny otrzymywalibyśmy po 21 dniach. Czas oczekiwania na drugie wkłucie preparatem AstryZeneki skróciłby się natomiast do sześciu tygodni. Ma to być podyktowane obawą o to, że wiele młodszych osób może w najbliższym czasie rezygnować ze szczepienia, ponieważ podanie drugiej dawki przypadłoby na okres wakacyjny. 

- Analizujemy te kwestie, zarówno skrócenie terminu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, jak również skrócenie czasu oczekiwania ozdrowieńców. Mówiąc o skróceniu terminów, mówimy o terminach, które mieszczą się w ramach Charakterystyki Produktu Leczniczego - powiedział szef kancelarii Michał Dworczyk, cytowany przez RMF FM. - Myślę, że te decyzje będą - dodał pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. 

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyły zapisy dla roczników 2000-2003

Według RMF FM decyzja w tej sprawie ma zapaść już w przyszłym tygodniu. Rząd czeka jeszcze na rekomendację ze strony Rady Medycznej, a także potwierdzenie dostaw szczepionek do kraju. Rozgłośnia poinformowała też, że przyspieszeniu mają ulec również szczepienia ozdrowieńców, choć nie wiadomo jeszcze jak bardzo. Co więcej, niewykluczone, że wkrótce uruchomiona zostanie rejestracja na szczepienia dla osób wieku 16 i 17 lat.

Od niedzieli 9 maja na konkretne terminy szczepień mogą rejestrować się już wszyscy pełnoletni Polacy. 

Więcej o: