Ewakuacja z Indii. Samolot z polskim dyplomatą na pokładzie wylądował

Samolot z trójką chorych na COVID-19 ewakuowanych z Indii wylądował o godz. 14.25 na lotnisku Chopina w Warszawie. Na pokładzie było dwoje pracowników polskiej ambasady w Delhi oraz jeden czeski dyplomata. Przylot samolotu zapowiadał przed południem minister Michał Dworczyk.

- Dyplomaci, których ewakuujemy to łącznie trzy osoby. Dwie są pracownikami polskiej ambasady w Delhi, jedna to czeski dyplomata - mówił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński w Polsat News. TVN24 precyzuje, że z Delhi zabrano polskiego dyplomatę, jego żonę oraz dyplomatę z Czech. Samolot wylądował na warszawskim Okęciu o godz. 14.25. 

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Warszawa. Samolot z chorymi wylądował na lotnisku Chopina

Dyplomaci przebywający w Indiach zostali zakażeni koronawirusem i ciężko przechodzili chorobę. Z uwagi na ich stan zdrowia oraz tragiczną sytuację tamtejszego systemu zdrowotnego zalecono jak najszybszą ewakuację do Polski. 

- To wszystko zostało oparte o decyzje lekarzy, którzy oceniając stan zdrowia tych pacjentów, wskazali, że z uwagi na to, jak funkcjonuje służba zdrowia na miejscu, zalecane jest ewakuowanie tych osób do Polski - wskazał na antenie Polsat News wiceminister Jabłoński

Epidemia COVID-19 w Indiach Indie z rekordami zakażeń. Polska organizacja chce wysłać koncentratory tlenu

Jak informował lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego cytowany w TVN24 za PAP, stan czeskiego dyplomaty miał być bardzo poważny już przed kilkoma dniami, jednak zrezygnowano z ewakuacji z uwagi na jego poprawę. W sobotę doszło jednak do kolejnego pogorszenia, dlatego podjęto decyzję o natychmiastowej akcji. 

Specjalny rejs był realizowany w ścisłym reżimie sanitarnym. Po przylocie do Warszawy cała trójka miała zostać przetransportowana do Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na ulicy Wołoskiej w Warszawie - relacjonował lekarz w trakcie lotu. 

- W związku z tym, że jest to transport z Indii, będzie ich pełna izolacja i cała diagnostyka pod kątem po pierwsze rozpoznania szczepu koronawirusa i leczenia - przekazał lekarz. Do tej samej placówki trafił pod koniec kwietnia inny polski dyplomata ewakuowany z Indii razem ze swoją ciężarną żoną i czwórką dzieci. 30 kwietnia wypisano go ze szpitala. 

Michał Dworczyk: Ewakuujemy z Delhi kolejne osoby wymagające pilnej hospitalizacji Dworczyk: Ewakuujemy z Delhi kolejne osoby wymagające pilnej hospitalizacji

Lot dyplomatów zapowiedział minister Michał Dworczyk

"O 14:30 w W-wie ląduje samolot, na którego pokładzie ewakuujemy z Delhi kolejne dwie osoby wymagające pilnej hospitalizacji. W ramach sojuszniczego wsparcia wśród ewakuowanych znalazł się także dyplomata" - zapowiadał w niedzielę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na Twitterze. Podziękował również za zaangażowanie polskiej dyplomacji i Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu

Sytuacja epidemiczna w Indiach jest tragiczna. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano aż 403 738 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak informowały indyjskie władze, zmarło ponad 4 tysiące osób. Liczba wszystkich zakażonych w kraju to już ponad 22,3 mln osób. 

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?
Więcej o: