Dworczyk: Ewakuujemy z Delhi kolejne osoby wymagające pilnej hospitalizacji. "Sojusznicze wsparcie"

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień, poinformował na Twitterze, że o godz. 14.30 na warszawskim lotnisku wyląduje samolot z Indii. Na pokładzie znalazł się m.in. czeski dyplomata ewakuowany z kraju z powodu epidemii koronawirusa.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że o 14:30 w Warszawie wyląduje samolot z dwiema osobami ewakuowanymi z Delhi w Indiach. Obie wymagają pilnej hospitalizacji.

"W ramach sojuszniczego wsparcia wśród ewakuowanych znalazł się także dyplomata Republiki Czeskiej" - napisał na Twitterze minister Michał Dworczyk. Jednocześnie podziękował za zaangażowanie polskiej dyplomacji oraz Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Kolejna ewakuacja z Indii. Pod koniec kwietnia przetransportowano polskiego dyplomatę

25 kwietnia w niedzielę do Polski przyleciał specjalny samolot, w którym ewakuowano z Indii polskiego dyplomatę razem z jego ciężarną żoną oraz czwórką dzieci. Oboje byli ciężko chorzy na koronawirusa i nie mogli otrzymać potrzebnej opieki medycznej w Indiach. 

Johannah z rodzicami, 2019 r.5-latka przez pandemię od ponad roku nie widziała rodziców. Utknęła w Indiach

"Do Polski dotarł ewakuowany wraz z rodziną z Indii chory (COVID-19) polski dyplomata. Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48h dzięki współpracy wielu instytucji - Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera i LOT. Gratulacje za sprawną koordynację dla RCB" - informował wówczas Michał Dworczyk. 30 kwietnia dyplomata został wypisany ze szpitala. 

Tragiczna sytuacja epidemiczna w Indiach 

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano ponad 414 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a niemal cztery tysiące zainfekowanych osób zmarły. Władze kraju informują o gwałtownym wzroście liczby zakażeń i zgonów. Jedynie w tym tygodniu w Indiach odnotowano ponad półtora miliona zakażeń i ponad 15 tysięcy zgonów.

Każdy kolejny dzień w Indiach przynosi setki tysięcy nowych chorych oraz tysiące zmarłych z powodu COVID-19. System zdrowotny padł już w wielu miejscach, a ludzie umierają między innymi z powodu braku dostępu do tlenoterapii. Jak informowaliśmy w piątek, Polska Misja Medyczna zbiera środki na zakup oraz wysłanie na miejsce koncentratorów tlenu. - Wsparcia wymagają przede wszystkim regiony trudno dostępne, wiejskie, gdzie nie ma urządzeń potrzebnych do walki niewydolnością oddechową spowodowaną wirusem - mówiła Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Epidemia COVID-19 w IndiachIndie z rekordami zakażeń. Polska organizacja chce wysłać koncentratory tlenu

Pomoc do Indii wysyłana jest zarówno z całej Unii Europejskiej, USA, jak i z innych krajów. Wsparcie zapewniają również organizacje pomocowe, np. wspomniana Polska Misja Medyczna. Jak można ją wspomóc?

  • Wpłać datek przez stronę pmm.org.pl.
  • Wesprzyj zbiórkę na Facebooku.
  • Przekaż darowiznę na numer konta PMM: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem INDIE.

Choć w Indiach produkuje się najwięcej szczepionek na świecie, kraj nie ma wystarczających zapasów, aby szczepić tyle ludzi, ile byłaby w stanie. Władze sanitarne utrzymują, że gdyby nie braki w magazynach, możliwe byłoby podawanie pięciokrotnie więcej dawek niż obecnie. Krytycy rządu wielokrotnie podkreślali, że winę ponosi za to władza, która nie zadbała o zabezpieczenie wystarczającej ilości preparatu.

Więcej o: