Zaszczepieni na COVID-19 nie liczą się do limitów. Skąd wziąć dowód zaszczepienia?

Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie liczą się do limitów dotyczących imprez i spotkań do 25 osób, których organizacja jest możliwa od 8 maja. Należy mieć przy sobie jednak potwierdzenie przebytego szczepienia w postaci wydruku lub rekordu w aplikacji mObywatel. Tłumaczymy, w jaki sposób je uzyskać i kiedy dokładnie jest to możliwe.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem od 8 maja można organizować imprezy i spotkania do 25 osób na świeżym powietrzu oraz w domach. Już od 29 maja limit ten zwiększy się do 50 osób. Osoby zaszczepione nie wliczają się do tych ograniczeń, potrzebą one jednak stosownego potwierdzenia, że są już przyjęciu preparatu, co ważne, dwóch dawek (w przypadku Johnson & Johnson - jest to oczywiście jedna). 

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Jak uzyskać zaświadczenie o przebyciu szczepienia przeciw COVID-19?

Zaświadczenie o szczepieniu możemy uzyskać, logując się na Internetowe Konto Pacjenta. Informacja na IKP pojawia się już po przyjęciu pierwszej dawki razem z datą, rodzajem preparatu, numerem serii oraz kodem EAN. Można je pobrać w formacie PDF, gdzie pojawią się dane pacjenta z numerem PESEL, datą szczepienia oraz informacją o tym, który preparat przyjęliśmy. 

Co ważne, plik ten nie jest jeszcze właściwym zaświadczeniem o szczepieniu. Może zostać ono wygenerowane dopiero po przyjęciu drugiej dawki - przyjmie formę kodu QR. W przypadku osób, które nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta, mogą one uzyskać kod w punkcie szczepień bezpośrednio po przyjęciu preparatu. Zostanie on wydrukowany z systemu. 

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021Ministerstwo Zdrowia: 3 852 zakażeń koronawirusem i 147 ofiar śmiertelnych

Aby uzyskać zaświadczenie o przebytym szczepieniu z IKP, należy: 

  • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta przy pomocy profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub przez konta PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Banku Spółdzielczego;
  • następnie wybieramy zakładkę "Profilaktyka";
  • po otworzeniu zakładki "Szczepienia" pojawi się informacja o przyjęciu preparatu przeciw COVID-19, potwierdzenie szczepienia w PDF oraz kod QR. 

- czytamy na pacjent.gov.pl

 Zaświadczenie o szczepieniu - aplikacja mObywatel

Zamieszczonego na stronie kodu QR można użyć również poprzez aplikację mObywatel, która do tej pory mogła nam służyć m.in. do przechowywania dowodu osobistego, prawa jazdy czy legitymacji szkolnej. Teraz możliwe jest również dodanie do niej kodu QR potwierdzającego fakt przyjęcia szczepionki, dzięki czemu nie musimy nosić ze sobą stosownych wydruków. Kod można zeskanować specjalną aplikacją "Zaszczepieni", która jest dostępna do pobrania z Google Play czy App Store, poinformowano na pacjent.gov.pl.

- Kod wystarczy odczytać specjalną aplikacją, którą wyposażymy służby i na podstawie tego odczytu będzie bardzo łatwo odczytać, czy ktoś jest zaszczepiony, czy też nie - tłumaczył w programie "Sprawdzam" TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na zdjęciu: lotnisko w czasie pandemii. Paszport covidowy ma umożliwić m.in. podróże i wyjścia do kinaPolska współpracuje z UE, by do czerwca wprowadzić "paszport covidowy"

Szczepienia przeciw COVID-19. Co z podróżowaniem? 

Zaświadczenie o przyjęciu szczepionki coraz częściej jest przedmiotem dyskusji w kontekście nadchodzących wakacji i podróży zagranicznych. Kraje Unii Europejskiej zapowiedziały wprowadzenie do 25 czerwca tzw. paszportów covidowych. Dokument ten uprawniałby osoby zaszczepione do swobodnego podróżowania bez konieczności robienia testów lub odbywania kwarantanny. Na tę chwilę nie jest jednak jasne, czy obecne zaświadczenia mogą być przepustką do takich wyjazdów. 

Więcej o: