Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyły zapisy dla roczników 2000-2003

Niedziela jest ostatnim dniem w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19, gdy do rejestrujących dołączają kolejne roczniki. Są to osoby w wieku od 18 do 21 lat, które w I kwartale tego roku nie zadeklarowały woli zaszczepienia się. Jeśli to zrobiły, możliwość taką otrzymały 4 maja.

Od 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą roczniki 2000, 2001, 2002 i 2003. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat, mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19. Urodzonym w 2003 roku, którzy pełnoletność uzyskają później, e-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin.

"E-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin - więc jeśli 18. urodziny będziesz świętował np. 10 maja, tego dnia będziesz mógł zarejestrować się na szczepienie" - wyjaśniono w komunikacie.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Szczepienia dla 16- i 17-latków. Rada Medyczna wyda opinię

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. "W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat" - zapowiedziało MZ.

"Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej" - poinformowało w sobotę ministerstwo.

Szczepienia w WałbrzychuSzełemej o uchwale ws. obowiązkowych szczepień. "Już przyniosła skutek"

Szczepienia przeciw COVID-19. Mogą zapisywać się wszyscy pełnoletni. Jak to zrobić?

Rejestracja osób na szczepienie przeciw COVID-19 uwalniana jest sukcesywnie. W niedzielę mogą to zrobić cztery ostatnie uwzględnione w harmonogramie szczepień roczniki - 2000, 2001, 2002 i 2003. Cały czas trwają zapisy osób, których grupa wiekowa już ruszyła, ale jeszcze tego nie zrobiły.

Zarejestrować się na szczepienie można na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczęły się od północy na stronie pacjent.gov.pl. Od godziny 6 można to też zrobić za pośrednictwem infolinii 989.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki. 

Autorki: Klaudia Torchała, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

KoronawirusEkspert: Czwarta fala możliwa już w czerwcu. Nie będzie tak dotkliwa

Więcej o: