Porozumienie ws. paszportów covidowych już blisko. Von der Leyen podała daty

- Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE

- Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne [dotyczące paszportów szczepień - red.] będzie osiągnięte do końca tego miesiąca. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - oświadczyła szefowa KE.

Von der Leyen o wprowadzeniu paszportów covidowych. "System powinien działać w czerwcu"

- Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu - dodała.

Ursula von der Leyen poinformowała też, że do tej pory do krajów UE trafiło 200 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować - zaznaczyła, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu przeciw COVID-19.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - zapewniła przewodnicząca KE.

Ursula von der Leyen w fabryce PfizerKE zatwierdziła kontrakt z Pfizerem. Do UE może trafić 1,8 mld dawek

Pytana o stanowisko Komisji w sprawie propozycji prezydenta USA Joe Bidena, który chce, żeby koncerny farmaceutyczne uwolniły patenty na szczepionki, odpowiedziała wymijająco: "Dyskusja trwa."

Zasugerowała jednak, że uwolnienie patentów nie spowoduje większej podaży szczepionek. Opowiedziała się za inwestowaniem w większe moce produkcyjne.

PAP, autorzy: z Brukseli Artur Ciechanowicz/asc/mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: