KE zatwierdziła nowy kontrakt na szczepionki Pfizer/BioNTech. Do UE może trafić 1,8 mld dawek

Komisja Europejska zatwierdziła nową umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19 - poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa KE. Kontrakt zakłada zakup 900 milionów dawek preparatu z możliwością dokupienia kolejnych 900 milionów dawek.

"Z przyjemnością informujemy, że Komisja Europejska właśnie zatwierdziła kontrakt na gwarantowane 900 milionów dawek (+ 900 milionów opcjonalnie) z firmami Pfizer i BioNTech na lata 2021-2023" - napisała Ursula von der Leyen na Twitterze. 

Komisja Europejska porozumiała się z Pfizerem. Do UE trafią kolejne szczepionki

To już trzeci kontrakt, który Komisja Europejska zawarła w imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej z niemiecko-amerykańskim konsorcjum na dostawę preparatu przeciw COVID-19. Kontrakt będzie obowiązywał do 2023 r. i dotyczy nie tylko produkcji szczepionek, ale również wszystkich niezbędnych do niej komponentów. Produkcja ma się odbywać na terenie Unii Europejskiej. Poprzednie umowy z konsorcjum Pfizer/BioNTech zakładały dostarczenie w sumie 600 milionów dawek szczepionki do państw członkowskich UE. Dzięki obecnej umowie do UE może trafić nawet 1,8 miliarda dawek szczepionki.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Adam NiedzielskiAdam Niedzielski ogłasza: Siedmiodniowa średnia nowych zakażeń w dół

Szczepionka Pfizera również dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat? Decyzja w przyszłym miesiącu

Pfizer i BioNTech złożyły niedawno wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o rozszerzenie stosowania swojej szczepionki również na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Obecnie preparat może być podawany tylko osobą powyżej 16 roku życia.  

Europejska Agencja Leków poinformowała, że ocena danych przesłanych przez firmy Pfizer i BioNTech odbędzie się w przyspieszonym trybie. Opinia ma być opublikowana w przyszłym miesiącu, ale Agencja zastrzegła, że termin może być przesunięty, jeśli potrzebne będą dodatkowe informacje.  

Konsorcjum Pfizer/BioNTech przekazało, że wniosek do Europejskiej Agencji Leków został złożony w oparciu o wyniki III fazy badań klinicznych. Firmy wskazały, że testy przeprowadzone na grupie 2 tys. osób wykazały 100-procentową skuteczność preparatu u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. 

Nowy JorkW Nowym Jorku ciała 750 ofiar COVID-19 wciąż przechowywane w chłodniach

Więcej o: