Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Ważna zmiana dla rocznika 2003

Decyzja o wystawieniu skierowań na szczepienia dla części osób urodzonych w roku 2003 zostaje odroczona - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zarejestrować się będą mogły tylko osoby, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18 lat. Resort chce zaczekać na opinię Rady Medycznej.

"W związku z nadchodzącą rejestracją kolejnej grupy wiekowej (roczniki 2000-2003) informujemy, iż zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl. 

Rejestracja na szczepienia. Ministerstwo Zdrowia czeka na stanowisko Rady Medycznej

Jak przekazał resort zdrowia, w nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna opublikuje swoje stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. Jeśli rekomendacja będzie pozytywna, rząd zastosuje "adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16-17 lat". 

"Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej" - dodano. 

Wydany przez Ministerstwo Zdrowia komunikat oznacza, że od niedzieli zapisać się będą mogły już wszystkie osoby pełnoletnie, a dokładniej te, które do 9 maja dnia ukończyły 18 lat. Jeśli ktoś urodził się w 2003 roku, lecz dopiero po tej dacie, będzie musiał zaczekać na pozytywną opinię Rady Medycznej ws. szczepień dla 16-17 latków, która ma pojawić się w najbliższym tygodniu. 

Harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19

Od 26 kwietnia rząd wprowadził możliwość rejestracji na szczepienia dwóch roczników dziennie. Od tamtej pory zapisywać się mogły roczniki od 1974 do 1999 roku. W sobotę 8 maja ruszyły zapisy dla osób urodzonych w latach 1997, 1998, 1999. Natomiast od niedzieli 9 maja będą to mogły zrobić również osoby z roczników 2000-2003, co oznacza, że od tej daty możliwość rejestracji będą miały wszystkie pełnoletnie osoby w Polsce. 

Jak się zapisać na szczepienie? 

Przypominamy, na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisać się na cztery sposoby: 

  • telefon pod numer 989 na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień 989
  • kontakt z wybranym punktem szczepień w swoim mieście;
  • wiadomość SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • zapis poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Aby zarejestrować się tą metodą, niezbędne jest posiadanie tzw. Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód).
Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?
Więcej o: