Niedzielski: 7-dniowa średnia nowych zakażeń w dół. Będziemy mogli zdjąć maseczki na zewnątrz

Adam Niedzielski poinformowal, że średnia siedmiodniowa zakażeń spadła poniżej "minimum między II a III falą". Obecnie wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 11,4.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, minionej doby potwierdzono 4 765 nowych zakażeń koronawirusem. Od piątku zmarło 421 zakażonych osób. Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast 312 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Wykonano 63 455 testów na obecność wirusa.

Zobacz wideo Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2. Baca-Pogorzelska: Energia będzie bardzo droga

W sobotę Adam Niedzielski poinformował, ile wynosi średnia z całego tygodnia. "Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków - poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok 5 tys." - napisał minister zdrowia. "Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz" - dodał.

Od 15 maja bez maseczki na dworze

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie, w którym pojawił się zapis dotyczący zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W akcie określono, że dotyczy on okresu od 15 maja do 5 czerwca.

Nakaz noszenia maseczki na świeżym powietrzu zostanie zniesiony pod warunkiem zachowania dystansu przynajmniej 1,5 metra od innych osób. Obowiązek noszenia maseczek pozostaje w przestrzeniach zamkniętych.

Więcej o: