USA: w Nowym Jorku ciała 750 ofiar koronawirusa wciąż przechowywane w chłodniach

Biuro lekarza sądowego w Nowym Jorku poinformowało w piątek, że w chłodniach wciąż przechowywane są zwłoki 750 osób zmarłych w minionym roku w szczycie pandemii z powodu COVID-19. Nie wystarczało wówczas miejsca w kostnicach.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowały, że na początku kwietnia 2020 roku, w ciągu jednego dnia w Nowym Jorku zmarło z powodu koronawirusa ponad 800 osób, a średnio w tym czasie w mieście umierało każdego dnia 566 osób. Wówczas zabrakło miejsca na przechowywanie zwłok w miejskich szpitalach, kostnicach i domach pogrzebowych.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Nowy Jork przechowuje w chłodniach setki zwłok. Jak po ataku terrorystycznym na WTC

Ciała ofiar koronawirusa przechowywane są wciąż w chłodniach przekształconych w prowizoryczne kostnice. CNN podkreśla, że biuro głównego lekarza sądowego zakupiło dodatkowe ciężarówki chłodnie, a Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego dostarczyła miastu 80 swoich ciężarówek w zeszłym roku.

"Długoterminowe przechowywanie (zwłok) rozpoczęło się w szczytowym momencie pandemii, aby zapewnić, że rodziny będą mogły pochować swoich bliskich w czasie, kiedy uznają to za stosowne" - wyjaśnił cytowany przez CNN rzecznik prasowy biura lekarza sądowego Mark Desire. Według niego biuro lekarza sądowego pomaga rodzinom w ustaleniu, gdzie pochować zmarłych.

"Z delikatnością i współczuciem, kontynuujemy współpracę z poszczególnymi rodzinami, traktując przypadki indywidualnie w okresie ich żałoby" - dodał rzecznik.

Wcześniej Nowy Jork zmuszony został do zastosowania tak drastycznych środków po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku. Biuro lekarza sądowego stanęło wtedy w obliczu konieczności zidentyfikowania dziesiątków tysięcy fragmentów zwłok 2 753 osób zabitych w ataku na World Trade Center.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: