USA: w Nowym Jorku ciała 750 ofiar koronawirusa wciąż przechowywane w chłodniach

Biuro lekarza sądowego w Nowym Jorku poinformowało w piątek, że w chłodniach wciąż przechowywane są zwłoki 750 osób zmarłych w minionym roku w szczycie pandemii z powodu COVID-19. Nie wystarczało wówczas miejsca w kostnicach.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowały, że na początku kwietnia 2020 roku, w ciągu jednego dnia w Nowym Jorku zmarło z powodu koronawirusa ponad 800 osób, a średnio w tym czasie w mieście umierało każdego dnia 566 osób. Wówczas zabrakło miejsca na przechowywanie zwłok w miejskich szpitalach, kostnicach i domach pogrzebowych.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Nowy Jork przechowuje w chłodniach setki zwłok. Jak po ataku terrorystycznym na WTC

Ciała ofiar koronawirusa przechowywane są wciąż w chłodniach przekształconych w prowizoryczne kostnice. CNN podkreśla, że biuro głównego lekarza sądowego zakupiło dodatkowe ciężarówki chłodnie, a Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego dostarczyła miastu 80 swoich ciężarówek w zeszłym roku.

Od soboty wracają domówki. Lekarz: 'To proszenie się o niebezpieczeństwo związane z nową falą'Od soboty wracają domówki do 25 osób. "Proszenie się o niebezpieczeństwo"

"Długoterminowe przechowywanie (zwłok) rozpoczęło się w szczytowym momencie pandemii, aby zapewnić, że rodziny będą mogły pochować swoich bliskich w czasie, kiedy uznają to za stosowne" - wyjaśnił cytowany przez CNN rzecznik prasowy biura lekarza sądowego Mark Desire. Według niego biuro lekarza sądowego pomaga rodzinom w ustaleniu, gdzie pochować zmarłych.

"Z delikatnością i współczuciem, kontynuujemy współpracę z poszczególnymi rodzinami, traktując przypadki indywidualnie w okresie ich żałoby" - dodał rzecznik.

Premier Mateusz MorawieckiEksperci o wniosku premiera do TK. Ostrzegają przed "koniecznością opuszczenia UE"

Wcześniej Nowy Jork zmuszony został do zastosowania tak drastycznych środków po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku. Biuro lekarza sądowego stanęło wtedy w obliczu konieczności zidentyfikowania dziesiątków tysięcy fragmentów zwłok 2 753 osób zabitych w ataku na World Trade Center.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: