WHO dopuszcza do użytku szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm przeciw COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinopharm. To pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka na koronawirusa niewyprodukowana na Zachodzie.

Jest to również pierwszy przypadek, gdy WHO awaryjnie zatwierdziła do użytku szczepionkę chińskiej produkcji na chorobę zakaźną. 

Jak podaje agencja AP, decyzja Światowej Organizacji Zdrowia oznacza możliwość włączenia chińskiego przedsiębiorstwa Sinopharm do wspieranego przez ONZ programu COVAX, którego celem jest zapewnienie sprawiedliwego dostępu do szczepień na świecie. 

Sinopharm to państwowa firma, która stworzyła dwie szczepionki. Jedna powstała w Institute of Biological Products w Pekinie, druga w instytucie w Wuhan

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

WHO dopuściła do użytku szczepionkę z Chin

Tedros Adhanom Ghebreysus, dyrektor generalny WHO, poinformował na konferencji prasowej, że preparat stworzony w pekińskim instytucie jest "szóstą szczepionką, która otrzymała walidację WHO pod względem bezpieczeństwa, skuteczności i jakości".  

Wcześniej grupa doradcza WHO stwierdziła, że szczepionka Sinopharm chroni osoby w wieku 18-59 lat, ale mniej pewne jest jej działanie u osób starszych. Firma dotychczas nie opublikowała wyników testów w pismach naukowych, jednak po przeanalizowaniu przez WHO danych, głównie z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oszacowano jej skuteczność 78 proc. Organizacja zastrzega jednak, że w badaniu większość osób, z wyjątkiem kilkuset ochotników, to ludzie poniżej 60 roku życia.  

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: