Sputnik Light w ocenie RFPI ma skuteczność na poziomie 79,4 proc. W komunikacie wydanym przez producenta szczepionki podano, że "nie zarejestrowano niepożądanych objawów" u osób, które przyjęły jednodawkowy preparat.
Podczas wideokonferencji, która odbyła się w czwartek, 6 maja z wicepremier Rosji Tatianą Golikową, prezydent Władimir Putin stwierdził, że rosyjska oferta szczepionek jest "prosta i niezawodna jak karabin szturmowy kałasznikow". Putin zastrzegł, że jest to zdanie "jednego ze specjalistów europejskich". Takiego określenia w odniesieniu do szczepionki Sputnik V użył w lutym br. austriacki profesor Florian Thalhammer.
- Sputnik V jest jak karabin kałasznikowa - rosyjski karabin, czyli prosty, niezawodny i skuteczny. Obiecujące dane [dotyczące szczepionki Sputnik V - red.] zostały opublikowane w bardzo szanowanym czasopiśmie - choć późno, to mimo wszystko są. W pierwszym i drugim zastosowaniu dawki szczepionki używa się różnych wektorów wirusów, co zwiększa skuteczność Sputnika - powiedział profesor w wywiadzie dla Kronen Zeitung.
Dodatkowo prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził też, że "w odróżnieniu od preparatów zachodnich, rosyjskie szczepionki wykorzystują sprawdzone technologie", choć nie ma na to żadnych dowodów (wyprodukowanie wszystkich preparatów przeciwko COVID-19 wiąże się z wykorzystaniem nowych technologii - szczepionkę Sputnik V zalicza się do tzw. szczepionek wektorowych podobnie jak preparat Johnson&Johnson czy AstraZeneca). Jak podaje BBC, krytycy administracji Putina byli sceptyczni, gdy w zeszłym roku w Moskwie wydano szybkie zezwolenie na stosowanie szczepionki Sputnik V. Późniejsze próby wykazały jednak, że preparat jest skuteczny i zapewnia wysoki poziom ochrony przed Covid-19.
Obecna już na rosyjskim rynku szczepionka Sputnik działa podobnie do innych preparatów opracowanych przez Oxford/AstraZeneca i Janssen/Johnson & Johnson. Wykorzystuje wirusa COVID-19 w taki sposób, aby był nieszkodliwy, jako nośnik dostarczający niewielki fragment koronawirusa do organizmu.
Sputnik Light to preparat jednodawkowy, który został oficjalnie zatwierdzony w Rosji. W komunikacie prasowym jego twórcy stwierdzili, że pojedyncza dawka zapewnia 79,4 proc. skuteczności. Kolejne fazy badań wykazały, że Sputnik Light może wywołać rozwój antygenu przeciwciał IgG u 96,9 proc. osób już od 28 dnia po zaszczepieniu.
"Rozwiązanie jednodawkowe umożliwia zaszczepienie większej liczby osób w krótszym czasie, co przyspiesza walkę z pandemią w ostrej fazie" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez producenta rosyjskiego preparatu.