Luzowanie obostrzeń od 29 maja. Wracają imprezy rodzinne nawet do 50 osób

Rząd zezwolił na większe spotkania i imprezy od 29 maja, ale w reżimie sanitarnym. Zaznaczył również, że osoby zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu osób. W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, dotyczące luzowania obostrzeń.

Od 8 maja mogą ponownie funkcjonować hotele, w których przebywać może do 50 proc. gości. Z kolei 15 maja zdejmiemy maseczki na świeżym powietrzu. Swoją działalność wznowią również restauracje, ale tylko w ogródkach restauracyjnych.

Zobacz wideo Co z sezonem weselnym? "Decyzje, co do luzowania obostrzeń, będą odważniejsze"

Rodzinne spotkania i imprezy. Już wkrótce zobaczysz się z bliskimi w większym gronie 

Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek (6 maja) w nocy, wciąż zakazuje organizowania dużych przyjęć i imprez, ale są pewne wyjątki.

Od 29 maja do 5 czerwca nadal zakazuje się organizowania i udziału w imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyjątkiem:

  • Spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
  • Imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących, lub gospodarujących;
  • Imprez i spotkań do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży;
  • Zgrupowań, spotkań lub zebrań, związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie, lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).

29 maja wrócą spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Limit osób nie dotyczy zaszczepionych

Zgodnie z rozporządzeniem, do limitu osób biorących udział w imprezach nie zaliczają się osoby zaszczepione na COVID-19. Ten zapis dotyczy imprez do 25 osób w zamkniętym pomieszczeniu - domu organizatora lub lokalu oraz imprez do 50 osób na świeżym powietrzu, lokalu  lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.

Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie, a także osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.

Więcej o: