Koronawirus. Limity w kościołach utrzymane do 5 czerwca. Jest nowe rozporządzenie

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych do 5 czerwca może uczestniczyć jedna osoba na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m - wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.
Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Podtrzymano także nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. Rozporządzenie jest realizacją środowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki.

Do 14 maja 2021 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w budynkach lub w innych obiektach kultu religijnego, jeśli na jednego uczestnika przypada 15 mkw. i między osobami zachowana jest odległość nie mniejsza niż 1,5 m. Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny, osoby dokonujące pochówku, zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy. A uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu "powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny".

Adam NiedzielskiNiedzielski: Osiągnęliśmy mniej więcej 50-procentową odporność populacyjną

Limity w kościołach. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 15 maja

Zgodnie z opublikowanym w czwartek (6 maja) rozporządzeniem od 15 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. dalej obowiązują wcześniejsze limity osób w kościołach. Kiedy zgromadzenie organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych odbywa się w budynku, może w nim uczestniczyć jedna osoba na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Uczestników zgromadzeń religijnych w budynkach w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku wyłączone są sprawujący kult religijny. Od 15 maja osoby biorące udział w zgromadzeniach na otwartym powietrzu, jeśli przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie muszą zakrywać ust i nosa.

Rozporządzenie wchodzi w życie 8 maja 2021 r.

(PAP) Autor: Magdalena Gronek

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Do kiedy maseczki na ulicy? Niedzielski o tym, czy 15 maja jest aktualnyDo kiedy maseczki na ulicy? Niedzielski o tym, czy 15 maja jest aktualny

Więcej o: