Jeszcze w czwartek publikacja rozporządzenia. W nim m.in. decyzja ws. maseczek. "Plan do końca maja"

- Wszystkie deklaracje, które składaliśmy z premierem Morawieckim, co do poszczególnych dat będą utrzymane - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do harmonogramu znoszenia obostrzeń w maju. Zgodnie z zapowiedziami do końca bieżącego miesiąca mają zostać otwarte restauracje i hotele, a do nauki stacjonarnej powrócą wszyscy uczniowie.

Podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do procesu znoszenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Niedzielski podkreślił, że jeszcze w czwartek 6 maja zostanie podpisane i opublikowane rozporządzenie zawierające plan luzowania obostrzeń w maju.  

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Luzowanie obostrzeń. Adam Niedzielski: Finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne

Pod koniec kwietnia minister zdrowia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosili plan łagodzenia restrykcji. Pierwsze obostrzenia zostały zniesione 1 i 4 maja. Ponownie otwarto galerie handlowe, galerie sztuki i muzea, powróciła możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane tuż przed weekendem majowym, 29 kwietnia.  

Laboratorium diagnostyki laboratoryjnej oraz COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Śląskie. Naukowcy wykryli 11 wariantów koronawirusa. Dwa alarmowe

- Dzisiaj [w czwartek - red.] finalizujemy takie duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy, bo pierwsze rozporządzenie było tak naprawdę na weekend majowy plus cztery dni robocze tego tygodnia - powiedział Niedzielski, którego słowa przytacza "Rzeczpospolita"

Niedzielski zapowiedział, że harmonogram znoszenia obostrzeń w maju zostanie utrzymany, a informacje, które sugerują zmianę planów są "fake newsami". - Wszystkie deklaracje, które składaliśmy z premierem Morawieckim, co do poszczególnych dat będą utrzymane - powiedział. 

Harmonogram znoszenia obostrzeń w maju

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym pod koniec kwietnia od 8 maja hotele będą otwarte dla gości przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, to będzie możliwe zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu - w rozporządzeniu znajdą się również szczegóły na ten temat.

Jak nieoficjalnie informowało w środę radio RMF FM, maseczki na dworze nie trzeba będzie nosić pod jednym warunkiem - w sytuacji, gdy będzie możliwość utrzymania dystansu 1,5 metra od innej osoby. Pojawiły się również doniesienia, że osoby zaszczepione nie będą uwzględnianie w limicie gości na weselach. Taka sama zasada miałaby także obowiązywać w przypadku komunii i spotkań firmowych.

Szczepionka przeciw COVID-19W kwietniu zutylizowano prawie 50 proc. więcej szczepionek niż w marcu

Od 15 maja zostaną otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu, wróci również możliwość organizowania imprez okolicznościowych odbywających się na zewnątrz. Działalność będą mogły wznowić ogródki restauracyjne działające w ścisłym reżimie sanitarnym. Od 29 maja nastąpi otwarcie restauracji oraz kin i teatrów. Powróci możliwość organizowania imprez okolicznościowych wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, a do szkół podstawowych i średnich powrócą wszyscy uczniowie.   

Więcej o: