Niedzielski: W Polsce wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa

- Na Śląsku pojawiły się trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił jednocześnie, że dwa ogniska związane z indyjskim wariantem, które wykryto z kolei pod Warszawą i w Katowicach, są opanowane.

Adam Niedzielski był pytany o nowe warianty koronawirusa w Polsce podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy. - Nowe informacje, które dzisiaj do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego - przekazał Niedzielski. Dodał, że wariant ten wykryto na Śląsku.

Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie

- zaznaczył.

Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Brazylijski wariant koronawirusa wykryty w Polsce. "Przygotowujemy przepisy rangi ustawowej"

Szef resortu zdrowia zaapelował też do wszystkich przedstawicieli laboratoriów, aby w pierwszej kolejności przekazywali takie informacje odpowiednim służbom.

Razem z sanepidem przygotowujemy przepisy rangi ustawowej, które będą ten nakaz sankcjonowały. Sankcje będą dotyczyły niezgłoszenia w pierwszej kolejności odpowiednim służbom tych informacji. Tu nie chodzi o to, żeby się pochwalić, ale skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się ogniska

- zaznaczył Niedzielski.

Przypomniał też o dwóch ogniskach indyjskiego wariantu koronawirusa, które zostały wykryte w Polsce w ostatnich dniach pod Warszawą i w Katowicach (łącznie chodzi o 16 osób zakażonych). Zapewnił o ścisłej współpracy sanepidu ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, gdzie zdiagnozowano zakażenie.

Wydaje się, że to ognisko jest opanowane

- dodał minister.

*

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Jerzy Rausz, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: