Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla roczników 1994-1996. Jak się zarejestrować?

W piątek 7 maja ruszyły zapisy na szczepienia dla dwóch kolejnych roczników. Tym razem zarejestrować się na szczepienia mogą osoby urodzone w 1994, 1995 i 1996 roku. Przypominamy, w jaki sposób można samodzielnie zapisać się na szczepienie.

Resort zdrowia zapowiedział, że do 9 maja możliwość otrzymania e-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 otrzymają wszyscy pełnoletni Polacy. Dzięki temu będą mogli umówić się na szczepienie. 

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Ruszyła rejestracja dla roczników 1994-1996

Od piątku (7 maja) rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 jest możliwa dla Polaków urodzonych w latach 1994-1996. Dodatkowo od 4 maja z przywileju pierwszeństwa w rejestracji mogą skorzystać wszystkie osoby między 18. a 29. rokiem życia, które w okresie od stycznia do marca zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Jak przebiega szczepienie przeciw koronawirusowi? Przede wszystkim nie trzeba w żaden sposób przygotowywać się go zabiegu. Na miejscu wyznaczonym przez system szczepień, na osoby zarejestrowane czeka lekarz, którego zadaniem jest ocena, czy możesz być dopuszczony do szczepienia. Po otrzymaniu dawki konieczne jest 15-minutowe odczekanie na miejscu, w celu sprawdzenia, czy nie wystąpiły niepożądane odczyty poszczepienne. Niektóre osoby - ze skłonnościami do alergii lub osoby z chorobami przewlekłymi - mogą być poproszone o zostanie po szczepieniu trochę dłużej. 

Przyspieszenie szczepień dla pracowników niektórych instytucji

Minister zdrowia otrzymał wniosek od rządu o dodanie pięciu organizacji do tzw. priorytetowego programu szczepień. Z wcześniejszej rejestracji na szczepienia przeciw koronawirusowi mogą zapisać się:

 • dystrybutorzy ratownictwa medycznego i pracownicy centrów powiadamiania,
 • pracownicy Rządowej Agencji Strategicznych - są odpowiedzialni za dystrybucję szczepionek,
 • pracownicy Centrum e-Zdrowia - odpowiadają za kompleksową obsługę systemów informatycznych, za działanie centralnego kalendarza szczepień oraz za system niezbędny do zamawiania szczepionek,
 • pracownicy Chmury Krajowej - osoby obsługują system kalendarza rejestracyjnego,
 • osoby odpowiedzialne za dostarczanie tlenu.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi?

Chcesz zarejestrować się na szczepienie? Możesz to zrobić na cztery sposoby. Wystarczy:

 • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989;
 • skontaktować się z wybranym punktem szczepień w swoim mieście;
 • zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556  lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
 • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Aby zarejestrować się poprzez tę metodę, niezbędne jest posiadanie tzw. Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód).

Harmonogram kolejnych rejestracji na szczepienie

Z uwagi na przyspieszenie programu, od 26 kwietnia ruszyła możliwość rejestracji dwóch roczników dziennie. Jesteśmy już na półmetku rejestracji. Jak będzie wyglądać harmonogram szczepień w kolejnych dniach?

 • 8 maja (sobota) - rejestracja dla roczników 1997-1999;
 • 9 maja (niedziela) - rejestracja dla roczników 2000-2003.

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się na szczepienie, a rejestracja dla Twojego rocznika już się rozpoczęła - nic straconego. Wciąż możesz zarejestrować się, aby otrzymać swoją dawkę.

Więcej o: