Wałbrzych. Szczepienia dostępne od ręki. Kilkaset wolnych terminów i brak chętnych. "Wolą inne szczepionki"

Punkt drive-thru w Wałbrzychu alarmuje o niskim zainteresowaniu szczepieniami. Wolnych jest nawet kilkaset terminów, jednak brakuje chętnych, którzy wolą szczepić się preparatami innych producentów.

Jak podaje TVN24, w punkcie drive-thru w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie zaszczepić się może nawet 1,5 tys. osób dziennie. Szczepi się jednak znacznie mniej. Według koordynatorów placówki powodem może być to, że w punkcie tym podawany jest tylko jeden preparat - AstraZeneca.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Punkt w Wałbrzychu narzeka na brak chętnych na szczepionkę. Wolnych nawet 400 miejsc dziennie

Wolne terminy na szczepienia są możliwe do zarezerwowania jeszcze na ten tydzień. W czwartek 6 maja przed godz. 12 było to po 400 wolnych miejsc na szczepienie dziennie. Bez problemu chętni mogą zarejestrować się w tym punkcie poprzez system IKP czy infolinię. Przy tak dużej liczbie wolnych terminów szczepienie jest "niemal od ręki".

- Najważniejsze jest to, żeby się zaszczepić i to jak najszybciej. Każda szczepionka jest dobra, a najlepsza jest ta, która jest dostępna. Nie ma na co czekać, nie ma co wybierać. Trzeba sprawdzić, gdzie jest pierwszy wolny termin i się zaszczepić, bo tylko to sprawi, że wrócimy do normalności - mówi w rozmowie z TVN24 wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska. Władze miasta przyznają, że niektórzy mieszkańcy na propozycje szczepienia AstraZeneką reagowali słowami, że "tym nie będą się szczepić".

Brakuje szczepionek po majówce Jelenia Góra. Mogliby szczepić kilka tys. osób tygodniowo. Nie mają czym

Europejska Agencja ds. Leków podkreśla, że korzyści z podania szczepionek przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań, dlatego podtrzymała rekomendacje dla preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson. W przypadku tego pierwszego preparatu stwierdza się rzadkie ryzyko wystąpienia zakrzepicy (1 przypadek na 100 tys. podanych dawek) i jeszcze niższe ryzyko śmierci (1 przypadek na milion podanych dawek).

Z danych EMA z 22 marca 2021 roku wynika, że na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Wielkiej Brytanii podano już 34 mln dawek szczepionki AstraZeneca, z czego objawy zakrzepicy wystąpiły u 222 osób. Po podaniu Johnson&Johnson przypadki zakrzepicy zgłoszono u 6 pacjentów na 6,8 mln wykonanych szczepień. 

Szczepionka Szczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Więcej o: