Francja. Epidemiolożka: Lato może być koszmarem. Luzowanie rygorów to decyzje polityczne, nie naukowe

Lato może być koszmarem z uwagi na powrót pandemii, a harmonogram luzowania obostrzeń sanitarnych we Francji podyktowany jest względami politycznymi i zbyt optymistyczny - oceniła w czwartek epidemiolożka i szefowa oddziału chorób zakaźnych szpitala św. Antoniego w Paryżu Karine Lacombe.

Zdaniem Lacombe ustalony przez prezydenta Emmanuela Macrona harmonogram luzowania obostrzeń sanitarnych jest "bardzo, bardzo optymistyczny".

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Sytuacja pandemiczna we Francji nieco się poprawia

- Są to decyzje polityczne, a nie naukowe, które podejmowane są od stycznia - podkreśliła Lacombe w stacji BFM TV.

Od kwietnia sytuacja epidemiczna we Francji poprawia się. Według dostępnych danych w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u ok. 26 tys. osób, a w szpitalach zmarło 244 chorych z COVID-19. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 105 660, a liczba zakażonych od początku pandemii wynosi ok. 5,7 mln.

Francja otwiera się na turystów. Wielkie luzowanie obostrzeń

Luzowanie obostrzeń, rozpoczęte przez władze 3 maja, w tym zniesienie ograniczeń w podróżowaniu, ma się odbywać w czterech etapach.

Francuskie łodzie rybackie blokują port St Helier na brytyjskiej wyspie Jersey.Wielka Brytania. Johnson skierował łodzie patrolowe na wyspę Jersey

19 maja otworzyć się będą mogły wszystkie placówki handlowe i przesunięty zostanie początek godziny policyjnej z g. 19 na 21. Złagodzony zostanie też obowiązek pracy zdalnej. Do uczestnictwa w zbiorowych imprezach wymagany ma być tzw. paszport sanitarny. Otwarte zostaną muzea, teatry, kina i inne sale oraz miejsca widowiskowe, jak również ogródki kawiarni i restauracji, z limitami osób przy stoliku.

Od 9 czerwca godzina policyjna ma się zaczynać o g. 23, restauracje będą mogły obsługiwać klientów w środku. Zaczną pracować sale sportowe, siłownie i fitness kluby, pod warunkiem przestrzegania nakazów sanitarnych.

"Paszport sanitarny" obowiązywać będzie też turystów zagranicznych. Wszyscy będą musieli go okazać, wchodząc do kina, teatru lub na stadion, oraz na targach i wystawach gromadzących ponad 5 tys. osób.

Francuski dziennikarz porwany w MaliFrancuski dziennikarz porwany w Mali. Błaga o . "Zróbcie wszystko"

30 czerwca odwołana ma zostać godzina policyjna i możliwe będzie przeprowadzenie letnich festiwali teatralnych, muzycznych i imprez rozrywkowych.

PAP, Autorka: Katarzyna Stańko

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: