Kolno od tygodnia bez potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Andrzej Duda się cieszy

Kolno jest pierwszym w Polsce regionem, w którym nie odnotowano żadnych nowych zakażeń przez cały tydzień. Burmistrz Andrzej Duda przyznaje, że główną zasługą takiego wyniku jest to, że mieszkańcy stosowali się do wszystkich obostrzeń.

Z informacji opublikowanych przez Piotra Tarnowskiego, który analizuje dane na temat epidemii koronawirusa w Polsce, wynika, że miasto Kolno w województwie podlaskim nie odnotowało w ostatnich siedmiu dniach ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Dzieje się tak mimo wykonywanych codziennie testów na COVID-19.

Kolno pierwszym regionem w Polsce, w którym od siedmiu dni nie wykryto ani jednego zakażenia koronawirusem

Testy w Kolnie zlecane są przez lekarzy miejscowego szpitala oraz lokalny sanepid. Mimo tego od tygodnia (od 28 kwietnia do 5 maja) nie natrafiono na żadne nowe zakażenie - powiat kolneński tym samym stał się pierwszym regionem w Polsce z takim wynikiem. "Ostatnio takie powiaty były przed jesienną falą" - napisał na Twitterze inny analityk danych - Michał Rogalski. "Nie wiemy, ilu jest rzeczywiście chorych w tym powiecie, ale jest ich na pewno bardzo mało" - dodaje w komentarzach pod postem.

Burmistrz miasta Kolno Andrzej Duda przyznaje, że jest to efekt przestrzegania obostrzeń przez mieszkańców tego regionu. - Bardzo się cieszę. To szansa na szybki powrót do normalności. W naszej niewielkiej społeczności rozegrało się wiele dramatów. Chyba to wpłynęło na odpowiedzialność mieszkańców, stosowanie się do obostrzeń nawet tych, którzy wcześniej byli sceptykami i nie wierzyli w epidemię - skomentował w rozmowie z portalem WP.pl.

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Burmistrz dodał, że lokalny biznes hotelarski i gastronomiczny mocno ucierpiał z powodu epidemii koronawirusa i nałożonych restrykcji. Polityk przyznał, że mieszkańcy wyczekują już luzowania obostrzeń i znoszenia lockdownu.

Powiat kolneński zamieszkuje 37 887 osób. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że dzienna liczba wykonanych szczepień w regionie wynosi 206. Liczba osób w pełni zaszczepionych (dwiema dawkami Pfizera, AstraZeneki lub Moderny oraz jednej Johnson & Johnson) wynosi 2 681 (co daje 7 proc. mieszkańców zaszczepionych pełnymi dawkami).

Szczepionka na koronawirusa firmy Moderna.Moderna: trzecia dawka zwiększa ochronę przed wariantami z Brazylii i RPA

Więcej o: