Są nowe wytyczne ws. kwarantanny podróżnych z Indii, Brazylii i RPA. Opublikowano rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o nowych zasadach dla podróżnych przybywających do Polski z Indii, Republiki Południowej Afryki i Brazylii. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się indyjskiej i brazylijskiej mutacji koronawirusa.

"Zgodnie z nowymi regulacjami od północy osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają już możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48h po powrocie do kraju. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach" - poinformował w środę wieczorem w mediach społecznościowych Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Treść Krajowego Planu Odbudowy wciąż nieznana. Witucki: Nie chcemy być zaskakiwani

Rozporządzenie ws. kwarantanny dla przyjezdnych z Indii, RPA i Brazylii

Minister zdrowia przekazał jednocześnie informację, że w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie regulujące zasady dotyczące postępowania ws. podróżnych przybywających z wymienionych trzech krajów. Do tej pory wynik negatywny testu wykonany po przekroczeniu granicy zwalniał z kwarantanny - od teraz nie będzie takiej możliwości.

Rozporządzenie było zapowiadane przez szefa resortu zdrowia na wcześniejszej konferencji prasowej. Informował wówczas, że w Polsce wykryto już dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa. Chodzi o kilkanaście osób zakażonych - wszystkie są pod nadzorem służb sanitarnych.

Więcej o: